آخرین رویدادهای حقوق بشری در ایران

در این گزارش به تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در اردیبهشت ماه ۹۹ پرداخته شده است.


تایید حکم زندان شهرام کاظمیان٬ فعال مدنی ساکن ارومیه دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی حکم زندان شهرام کاظمیان٬‌ فعال مدنی ساکن ارومیه را عینا تایید کرد. او به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «عضویت در گروه‌های معارض و معاند» به شش سال زندان محکوم شده که از این حکم پنج سال آن قابل اجراست. شهرام کاظمیان دی‌ماه ۹۸ بازداشت و پس از سه ماه با وثیقه آزاد شد.


بازداشت چهار فعال مدنی در مهاباد و سنندج شبکه حقوق بشر کردستان از بازداشت سعید رشیدی و محمدعلی لشکری، از اعضای «مکتب قرآن» در شهر مهاباد خبر داد. این دو شهروند کرد روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. زانیار نورمحمدی و ادریس گله‌داری٬ دو شهروند ساکن سنندج نیز از ۱۵ اردیبهشت‌ماه همچنان در بازداشت به سر می‌برند. از علت بازداشت و وضعیت این افراد خبری در دست نیست.


تایید حکم زندان رضوانه احمدخان‌بیگی در دادگاه تجدیدنظر دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم زندان رضوانه احمدخان‌بیگی٬ فعال مدنی را تایید کرد. او به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش سال زندان محکوم شده است. این فعال مدنی پیشتر نیز به اتهام‌هایی مشابه در پرونده‌ای دیگر به چهار سال و پنج ماه زندان محکوم شده بود که از آبان‌ماه ۹۸ این محکومیت را در زندان اوین می‌گذراند.


صدور حکم شش ماه زندان برای ناصر اشجاری٬ فعال مدنی در تهران ناصر اشجاری٬ فعال مدنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به شش ماه زندان محکوم شد. او به «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» متهم شده و در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است که حمایت از خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی یا دلجویی از خانواده‌های قربانیان اعتراضات این سال‌ها به عنوان مصادیق اتهام او در پرونده‌اش درج شده است. ناصر اشجاری سال ۹۵ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از یک ماه و نیم با وثیقه آزاد شد.


صدور حکم دو سال زندان برای پیام درفشان٬ وکیل دادگستری پیام درفشان٬ وکیل دادگستری در شعبه یک دادگاه انقلاب کرج به دو سال زندان و دو سال محرومیت از وکالت محکوم شد. او که شهریور سال ۹۷ در منزل موکل خود آرش کیخسروی بازداشت و پس از مدتی با وثیقه آزاد شد٬ به «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» متهم شده است. پیام درفشان طی سال‌های اخیر وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی را بر عهده داشته است.


احضار هیراد پیربداقی٬ فعال مدنی برای اجرای حکم زندان هیراد پیربداقی٬ فعال مدنی٬ توسط شعبه یک دادسرای انقلاب تهران برای اجرای حکم زندان احضار شد. او به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به شش ماه زندان محکوم شده و این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده است. هیراد پیربداقی مردادماه سال ۹۸ به همراه چند فعال مدنی دیگر در حالی که برای حمایت از فعالان کارگری زندانی مقابل دادگاه انقلاب تهران تجمع کرده بودند٬ بازداشت و پس از مدتی با وثیقه آزاد شد.


احضار نجات بهرامی برای اجرای حکم زندان نجات بهرامی٬ روزنامه نگار و معاون سابق روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، برای اجرای حکم زندان احضار شد. او در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و فعالیت‌های اجتماعی محکوم شده که این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده است.

منبع: رادیوفردا