سناتورهای جمهوری‌خواه علیه نایاک به دادستان کل آمریکا نامه‌ نوشتند


سه سناتور جمهوریخواه در نامه‌ای به دادستان کل امریکا خواهان تحقیق درباره نایاک و نقض قانون فارا از سوی این گروه لابی جمهوری اسلامی شدند. سه سناتور جمهوری‌خواه مایک براون، تد کروز و تام کاتن پیشتر نیز نسبت به لابی‌گری جمهوری‌اسلامی در ایالات متحده آمریکا اعتراض کرده بودند و واکنش‌های تندی علیه حکومت جمهوری‌اسلامی داشتند.


هر چند نایاک در سال ۲۰۰۲ توسط تریتا پارسی در سوئد تاسیس شد با این حال تریتا در سال ۱۹۹۶ در سوئد با سیامک نمازی آشنا شده بود که بعدها تریتا به همراه نمازی در نقش‌آفرینی نایاک به عنوان بازوی حمایتی جمهوری‌اسلامی در غرب فعالیت خود را افزایش دادند. نمازی مدرک برنامه‌ریزی شهری داشت و تازه یک شرکت در ایران تاسیس کرده بود و به دنبال استفاده از قوانین و استانداردهای بازرگانی غربی در جمهوری اسلامی بود.


پارسی اولین سازمان خود را به نام « ایرانیان برای همکاری بین‌المللی» در سال۱۹۹۷ تاسیس کرد. جالب است که سیاست این سازمان «برداشتن تحریم‌های سیاسی و اقتصادی بر علیه ایران و برقراری گفتگو میان ایران و آمریکا» بود.


نمازی و پارسی در تاریخ ۹ نوامبر ۱۹۹۸ یک مقاله مشترک نوشتن و در کنفرانس قبرس ارائه کردند. آنها خواهان سازماندهی یک سازمانی شبیه به «ایپک» بودند. سال ۲۰۰۷ آقای حسن داعی علیه گروه عنوان لابی‌گر جمهوری اسلامی استفاده کرد که نایاک از او شکایت کرد و در نهایت بازنده نیز شد.


در این شکایت اسناد مهمی کشف شد که نشان از رابطه قوی این سازمان با جوادظریف و جمهوری‌اسلامی داشت. همان سخنی که هوشنگ احمدی پیشتر زد و گفت که نایاک را جوادظریف اداره می‌کند. تمام کارهای تریتا پارسی تا سال ۲۰۰۷ با هماهنگی سیامک نمازی بود.


نمازی رئیس یکی از بزرگترین هندلینگ‌های اقتصادی به نام «آتیه بهار» بود که با نظام همکاری مداوم می‌کرد. این شرکت در نوع خود یک کمپانی غول‌پیکر بود.بحث میلیاردها دلار مطرح است.تریتا پاسپورت ایرانی و سوئدی دارد و از طرفی یک گرین کارت دائم دارد.


تریتا بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ مبلغ ۲۰۰ هزار دلار از ان ای دی دریافت کرده. ان ای دی یک زیرمجموعه از وزارتخارجه آمریکا‌ست که کمک‌مالی جهت گسترش دموکراسی می‌کند.


در سال ۲۰۱۱ پارسی به تایمز گفته بود : نایاک بین ۲۵۰۰،تا ۳۰۰۰ عضو دارد، اما اسناد داخلی نشان می دهد که در پاسخ به نظر سنجی ای که در تابستان۲۰۱۰ انجام شده کمتر از ۵۰۰ تن مشارکت کرده اند اما نایاک مدعی نمایندگی یک میلیون نفر را داشت.


تریتا مدعی بود که نایاک گروه لابی‌گر نیست اما پس از انتشار اسناد نایاک مشخص شد او با جوادظریف بر سر قوانین لابی‌گر ایمیل‌های متعددی داشته است.


چندی پیش گروه ایران‌دوستان در توییتر با انتشار هشتگی که ترند جهانی شد نسبت به لابی‌گری حکومت‌اسلامی توسط گروه نایاک اعتراض کرد که این اعتراض منجر به واکنش‌های متعددی شد. کاربران ایرانی خواهان رسیدگی قضایی علیه این گروه لابی‌گری جمهوری‌اسلامی شدند.