پومپئو: روح‌الله زم وحشیگری و فساد رژیم ایران را برملا می‌کرد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در توییتر خود به اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز پرداخت و زم را به عنوان افشاگر «وحشیگری و فساد رژیم ایران» معرفی کرد.

او نوشت که «ایالات متحده آمریکا اعدام ناعادلانه و وحشیانه روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ربوده‌شده از خارج توسط رژیم (جمهوری اسلامی) را قویا محکوم می‌کند. زم وحشیگری و فساد رژیمی را برملا کرد که طی ۴۱ سال حکومت رعب و وحشت،‌ بیش از ۸۶۰ روزنامه‌نگار را به قتل رسانده یا بازداشت کرده است.‎»

کانال تلگرامی آمدنیوز به مدیریت روح‌الله زم، به ویژه در اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در ایران، به اصلی‌ترین مراجع خبری معترضان تبدیل شده بود.


روز دوشنبه، حسن روحانی، در مورد انتقاد کشورهای اروپایی به اعدام روح‌الله زم گفت: «اینکه برای یک فرد این‌همه حساسیت به خرج می‌دهند معنای خوبی ندارد.»


روح‌الله زم با اتهاماتی نظیر «فساد فی‌الارض»، «تحریک به اعتراضات» و «جاسوسی برای فرانسه و اسرائیل» به اعدام محکوم شد و روز شنبه ۲۲ آذر حکم او به اجرا درآمد.


اعدام روح‌الله زم با واکنش شدید کاربران ایرانی و غیرایرانی روبرو شد.


نشست ویژه اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا به دلیل اعدام این کنشگر مدنی برگزار نشد و بسیاری از شرکت‌کنندگان در این نشست نسبت به رویکرد خشونت‌آمیز جمهوری‌اسلامی واکنش نشان دادند.