قدیانی: اعدام افکاری جنایت و مسئول آن خامنه‌ای است

ابوالفضل قدیانی اعدام نوید افکاری را "جنایتی انتقام‌جویانه و ظالمانه" خواند و نوشت مسئول اصلی این جنایت خامنه‌ای است.

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی منتقد حاکمیت در ایران، در بیانیه کوتاهی اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله را "غیرقانونی، انتقام‌جویانه و ظالمانه" و "جنایتی مسلم" خواند و به شدت محکوم کرد. قدیانی "مسئول اصلی این جنایت" را علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، معرفی کرد که به گفته او باید "پاسخگو" باشد.


قدیانی نوشت: «این اعدام ورق سیاهی بر پروندهٔ سیاه‌تر از سیاه خودکامهٔ امروز ایران علی خامنه‌ای و عمال سرکوبگرش افزود، این جنایت و جنایاتی نظیر این برای بقای این قدرت فاسد جهنمی است که خصلت خودویرانگری آن تشدید شده و زوال مشروعیتش عیان گشته است.»


آقای قدیانی انگیزه اعدام نوید افکاری را مرعوب‌سازی مردم یا همان استراتژی "النصر بالرعب" از سوی حاکمیت توصیف کرده و نوشته است: «بر همگان آشکار است نظام تمامیت‌خواه جمهوری اسلامی با تشبث به استراتژی رسوای النصر بالرعب می‌کوشد مردم را مرعوب و منفعل کند اما مرعوب واقعی اعدام‌کنندگانند که از وحشت قیام مردم علیه خود قدرت تعقل و تفکر را از دست داده‌اند.»


پیش از اجرای حکم اعدام نوید افکاری، ابوالفضل قدیانی همانند بسیاری از شخصت‌ها، نهادهای ورزشی و فعالان فرهنگی و سیاسی در داخل و خارج از ایران خواستار لغو حکم اعدام این کشتی‌گیر شده بود. قدیانی نوشته بود: «آنها [برادران افکاری] اعلام کرده‌اند که زیر شکنجه مجبور به اعترافات دروغین علیه خود شده‌اند. اساساً شکنجه جنایت است و گرفتن اقرار کذب زیر شکنجه جنایتی است مضاعف. برگزاری دادگاه‌های غیر علنی و عدم حضور هیئت منصفه منتخب مردم و ممانعت از حضور وکیل تعیینی، خلاف قانون و عملی مجرمانه است.»