نیویورک ‌تایمز: ترامپ امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را بررسی می‌کند

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز می‌گوید دونالد ترامپ هفته گذشته امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را بررسی کرده است اما چند مشاور و مقام ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا را از پیگیر شدن در این باره بر حذر داشته‌اند و هشدار داده‌اند که چنین اقدامی می‌تواند جرقه برخوردهای جدی‌تر آن هم چند هفته مانده به پایان کار دولت او شود.

نیویورک تایمز نوشته هر گونه برنامه حمله‌ای، احتمالا روی تاسیسات نطنز متمرکز خواهد بود. جایی که هفته گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد توانسته ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را به ۱۲ برابر مجاز در برجام برساند.


این روزنامه به نقل از مقام‌ها نوشته آقای ترامپ از نهادها و مسئولان نظامی و امنیتی خود درباره امکان‌های پیش رو و سناریوهای احتمالی پرسیده است.


نیویورک تایمز، در گزارشی اختصاصی خبر داد که مایک پنس، معاون آقای ترامپ، مایک پومپئو، وزیر خارجه، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش و کریستوفر سی. میلر، وزیرموقت دفاع همگی به آقای ترامپ هشدار داده‌اند که از فکر چنین حمله‌ای بیرون بیاید چرا که می‌تواند منجر به پدید آمدن برخوردهای نظامی گسترده آن هم تنها چند هفته مانده به پایان دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ شود.


در این گزارش اشاره شده پس از آنکه مایک پمپئو و مارک میلی نسبت به خطرهای احتمالی حمله نظامی به ایران هشدار دادند، مقام‌های حاضر در این نشست در پایان به این عقیده رسیدند که حمله موشکی علیه ایران منتفی خواهد بود.


با این حال مقام‌های آگاه به نیویورک‌‌تایمز گفتند که دونالد ترامپ ممکن است همچنان به دنبال راه‌های دیگری برای حمله به دارایی‌ها و متحدان ایران باشد.


بنابر این گزارش، یک روز پیش از نشست روز پنج‌شنبه دونالد ترامپ با مشاورانش کاخ سفید، گروهی کوچک‌تر از مشاوران امنیت ملی رییس‌جمهوری آمریکا نیز در مورد ایران جلسه تشکیل داده بودند.


نیویورک تایمز تاکید کرد از هفته گذشته که دونالد ترامپ اقدام به برکناری مارک اسپر، وزیر دفاع پیشین و برخی دیگر از معاونان او کرد، مقام‌های وزارت دفاع و امنیت ملی آمریکا در مورد احتمال تصمیم ترامپ به انجام عملیات آشکار یا مخفیانه علیه ایران و سایر نیروهای متخاصم منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند.


بعد از اخراج وزیر دفاع آمریکا، رئیس دپارتمان روابط بین‌الملل در ام‌آی‌تی در این باره گفته بود: «احتمالا حالا خطرناک‌ترین موقع برای شهروندان ایرانی غیرنظامی در نقاطی مثل اصفهان است».