پیام شدید اللحن برادر بشار اسد به رهبر حزب الله لبنان

ماهر اسد برادر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و فرمانده لشکر چهارم ارتش این کشور، با ارسال پیام شدید اللحن به حسن نصر الله رهبر گروه شبه نظامی حزب الله لبنان از بسته شدن گذرگاه‌های غیر قانونی بین دو کشور از سوی دولت لبنان به شدت انتقاد کرد.

به گزارش رادیو «صدای بیروت» ماهر اسد از اینکه حسن نصر الله نتوانسته مانع اقدام دولت لبنان در بستن این گذرگاه‌ها شود از رهبر حزب الله به شدت خشمگین شده است.


طبق این گزارش ماهر اسد بر این گذرگاه‌های غیر قانونی که سالانه میلیون‌ها دلار درآمد مالی برای او و دیگر اعضای خانواده اسد تأمین می‌کند، اشراف داشته و با همکاری حزب الله این اموال را بین خود و دیگر شبه نظامیان تقسیم می‌کرد. اما اکنون با افزایش فشار جامعه بین‌المللی بر دولت لبنان و کنترل همه مناطق مرزی به دست دولت این کشور گذرگاههای غیر قانونی در حال بسته شده است.


او در این پیام شدید اللحن به حسن نصرالله گفته است چنانچه او نتواند مانع بستن این گذرگاه‌ها شود، آنچه از سهم مالی قبلی واردات قاچاق برای حزب الله لبنان در سوریه باقی مانده است را به حزب الله نخواهد داد.


رادیو بیرت در گزارش خود تاکید کرده که اطلاعاتی که در پیام ماهر اسد آمده نشان می‌دهد که اموال هنگفتی از طرف ماهر اسد و شبه نظامی حزب الله از طریق قاچاق به دست آمده است و این اموال و کالاهای قاچاق توسط ماهر اسد در مراکزی مخصوص تحت کنترل لشکر چهارم ارتش سوریه نگهداری شده و سپس سهام حزب الله و دیگر شبه نظامیان داده می‌شود.


این منبع فاش کرد که ماهر اسد نسبت به سکوت نصرالله نسبت به جابجایی سرویس‌های امنیتی لبنان طی روزهای گذشته به سمت گذرگاه‌ها با هدف بستن آنها ابراز نارضایتی کرد و تهدید کرد که وجوه باقی مانده از سهم حزب الله از قاچاق را برای نصرالله ارسال نخواهد کرد.


گفتنی است که تصمیم دولت لبنان بر بستن گذرگاه‌های غیر قانونی پس از فشار نهادهای بین المللی به دولت لبنان برای شفاف سازی امور مالی این کشور صورت می‌گیرد. این تصمیم خشم و نگرانی حزب الله را نیز برانگیخت حزب الله لبنان به نوبه خود طرف‌های ذیربط در لبنان را تهدید کرد که از «حماقت» بستن گذرگاه‌های غیرقانونی که امنیت «مقاومت» را به خظر می‌اندازد دست بردارند.


برخی از اعضای حزب الله لبنان در سوریه می‌گویند در صورت ادامه سیاست دولت لبنان به روند محاصره و کنترل گذرگاه‌های غیرقانونی آنها از خطر تصفیه برخی مقام‌های لبنانب توسط لشکر چهارم سوریه هراس دارند به همین دلیل آنها از نصرالله خواستند که دخالت کند و دولت لبنان را از این تصمیم منصرف کند چون تهدیدهای ماهر اسد بسیار جدی است.