عراق فعالیت «رویترز» در عراق را سه‌ماه تعلیق کرد

عراق مجوز فعالیت خبرگزاری رویترز در این کشور را به دلیل انتشار گزارشی دربارهٔ غیرواقعی بودن آمار مبتلایان به کرونا توسط مقامات عراق، سه ماه به حالت تعلیق درآورد.

خبرگزاری رویترز پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که تعداد مبتلایان به کرونا در عراق بیشتر از ارقام منتشره رسمی است. سازمان رسانه‌ها و ارتباطات عراق، خبرگزاری رویترز را به‌دلیل «نقض قوانین رسانه ای»، به‌مدت سه ماه تعطیل و به‌مبلغ ۲۵ میلیون دینار (معادل ۲۱ هزار دلار) جریمه کرد. مقامات رسانه ای در عراق با انتشار بیانیه ای، رویترز را متهم کردند که امنیت عموم را به خطر انداخته و در تلاش‌های دولت برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا مانع ایجاد کرده‌است.


در مقابل، خبرگزاری رویترز با تأکید بر پایبندی خود به گزارش منتشرشده گفته‌است که این مطلب به منابع معتبر و متعدد پزشکی و سیاسی مستند شده و از تصمیم مقامات عراقی متأسف است، زیرا نظر وزارت بهداشت در گزارش کاملاً مشهود است. این خبرگزاری در بیانیه ای اضافه کرد: «ما به دنبال حل مسئله هستیم و تلاش می‌کنیم تا همچنان اخبار موثق در مورد عراق ارائه دهیم». رویترز به نقل از چند منبع (۳ پزشک، یک مقام مسئول در وزارت بهداشت عراق و یک مقام سیاسی) گزارش کرده بود که هزاران نفر در عراق به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند که بسیار بیشتر از ۷۷۲ موردی است که در آمار دولتی آمده بود. مقامات عراقی همچنین خبرگزاری رویترز را به عذرخواهی رسمی از دولت و ملت عراق ملزم کردند. براساس اعلام وزارت بهداشت عراق، از تا ۱۳ آوریل، عراق هزار و ۳۷۸ مورد مبتلا به «Covid 19» را ثبت کرده‌است، تعداد فوتی‌ها نیز ۷۸ مورد است.

منبع: الشرق‌الاوسط