بازداشت آرشام رضایی فعال پادشاهی‌خواه برای اجرای حکم ۸.۵ سال زندان

روشنک آسترکی – مأموران امنیتی لباس شخصی با حمله به منزل پدری آرشام رضایی فعال سیاسی پادشاهی‌خواه او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

آرشام رضایی فعال سیاسی پادشاهی‌خواه ظهر روز سه‌شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این فعال سیاسی پیشتردر دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه به ۸.۵ سال زندان محکوم شده بود.


یک منبع آگاه در گفتگو با کیهان لندن گفت: «آرشام رضایی در منزل پدری‌اش در اسلامشهر بازداشت شد. چند مأمور به خانه آمدند و او را بازداشت کرده و برادرزاده او را هم که در خانه بود بازداشت کرده و با خود برده‌اند.»


به گفته این منبع آگاه «مأموران امنیتی حکمی در دست نداشتند و مشخص نیست علت بازداشت چه بوده و هیچ توضیحی هم نداده‌اند. برادرزاده جوان او را هم بردند. ساعتی پس از بازداشت مشخص شد که آرشام را برای اجرای حکم به این شکل و بدون هیچ اطلاع قبلی درباره رفتن به اجرای احکام یا احضار به زندان، بازداشت کرده‌اند.»


این منبع آگاه گفته که «آرشام با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد بود و اگر حکم صادر شده به اجرای احکام رفته بود باید به او و وثیقه‌گذار اطلاع داده می‌شد در حالی که تا جایی که ما اطلاع داریم هیچ تماسی هم با وثیقه‌گذار گرفته نشده و به نظر می‌رسد هدف این بوده که آرشام بطور ناگهانی بازداشت شود. این کار مقامات قضایی و امنیتی تخلف است و فکر می‌کنیم قصدشان آزار بیشتر آرشام بوده است.»


او درباره حکم صادر شده برای آرشام رضایی به کیهان لندن گفته که وی با اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «توهین به مقام رهبری» محاکمه و در نهایت به هشت سال و نیم زندان محکوم شد.


این منبع آگاه به کیهان لندن گفته که یکی از موارد مطرح شده به عنوان مصادیق جرم در دادگاه عضویت آرشام رضایی در گروه‌های تلگرامی از جمله گروه‌های مرتبط با پادشاهی‌خواهان و هوادار شاهزاده رضا پهلوی و شهبانو فرح پهلوی و سازمان جوانان «پان ‌ایرانیست» بوده است. همچنین «دعوت برای شرکت در اجتماعات» و حضور آرشام در تجمعات اعتراضی و اقداماتی مانند حضور در خیابان برای «براندازی جمهوری اسلامی و جایگزین کردن پادشاهی» از جمله موارد دیگر مطرح شده در پرونده اوست.


آرشام رضایی درباره خودش در صفحه توئیترش نوشته که «کارگری معترض بودم. به زندان افتادم و سیاسی شدم. در بیدادگاه انقلاب محکوم شدم به ۸ سال و نیم حبس و کار در زندان اوین؛ برای لقمه‌ای نان.»


در متن حکم صادر شده برای آرشام رضایی آمده که او در فراخوان و دعوت در فضای مجازی برای برگزاری اجتماعات گفته بود «چند روز در خیابان می‌مانیم تا نظام عقب‌نشینی کند» و «اعلام داشته که مبارزه می‌کند چون برانداز است» و «قدم در راه براندازی گذاشته است».


آرشام رضایی به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به پنج سال زندان و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «توهین به مقام رهبری» به دو سال حبس محکوم شده است. همچنین مأموران امنیتی هنگام تفتیش منزل پدری آرشام رضایی مقداری مشروب الکلی پیدا کرده بودند که در پرونده درج شده و دادگاه او را به اتهام «نگهداری مشروبات الکلی» به شش ماه زندان محکوم کرده است.


آرشام رضایی ۱۷ دی ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او ۱۰ ماه بعد و در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.


جلسه دادگاه آرشام رضایی در تاریخ ۷ اسفندماه ۹۷ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه بدون حضور وکیل و بدون اطلاع قبلی برگزار شد. حکم در مجموع هشت سال و نیم زندان او در ۲۵ اسفند ماه ۹۷ به او ابلاغ شد.


او پیشتر در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که «قطعا به حکم صادره اعتراض دارم. چون اغتشاش به پا نکرده‌ام و در زمان بازداشت در اعتراضی حضور نداشته‌ام.»


این فعال سیاسی با انتقاد از اینکه به وکیلش اجازه خواندن پرونده و حضور در دادگاه داده نشده گفته که «وقتی به وکیل مدافع وی اجازه دسترسی به پرونده را نمی‌دهند او نمی‌تواند دفاعیه‌ای را روی حکم صادره به دادگاه ارسال کند». همچنین «قاضی مقیسه اجازه ورود وکیل به پرونده را نداده است و وکیل تا به امروز با وجود چندین بار مراجعه به دفتر قاضی نتوانسته است پرونده را مطالعه کند.»


منبع: کیهان‌لندن