پمپئو: به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح پایبندیم

سفر روز چهارشنبه آینده مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به سعودی با پرونده مهم داغ زیادی در ارتباط است. همچنین با رویدادهای مهمی همزمان خواهد شد. واشینگتن تلاش‌های خود را برای یافتن راه حلی برای درگیری در سوریه، همکاری با ناتو در مبارزه با تروریسم، کمک آموزشی و اطلاعاتی به نیروهای عراقی و ادامه فشار حداکثری علیه ایران، خصوصاً پس از کشته شدن ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده «نیروی قدس» ادامه می‌دهد.

همچنین سفر پمپئو با سالگرد هفتاد و پنجمین دیدار تاریخی پادشاه بنیانگذار سعودی ملک عبدالعزیز آل سعود با فرانکلین روزولت رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در ۱۴ فوریه ۱۹۴۵همزمان شده‌است، این دیدار که پایه‌های شراکت استراتژیک میان ایالات متحده و سعودی را طرح‌ریزی کرد، قرار است با حضور مقامات دو کشور جشن گرفته شود.


در این گفتگوی کوتاه روزنامه «الشرق الاوسط» با وزیر خارجه آمریکا، مایک پمپئو به برخی از پرسش‌های متعلق به سفرش به پادشاهی عربی سعودی و پرونده‌های مهم مورد بحث پاسخ داده‌است. او در این گفتگو بر نقش پررنگی که سعودی در طول ۷۵ سال در حفظ ثبات و «همکاری جدی» بین ریاض و واشینگتن بازی کرده، تأکید کرد.


پمپئو از تلاش‌های کشورش برای تجدید محدودیت‌های تحمیل شده بر اسلحه ایران در شورای امنیت را قبل از پایان ماه اکتبر خبرداد. تعدادی از کشورها از رفع تحریم هراس دارند که این امکان را به ایران می‌دهد تا بتواند تانک، موشک و سیستم دفاع هوایی را خرید و فروش کند، و در نتیجه درهای مسابقه تسلیحاتی جدید در خاورمیانه را باز کند.


آنچه در زیر می‌آید متن این گفتگوست:* در پی اقدام آمریکا در کشتن سلیمانی گزینه‌های واشینگتن برای مقابله با تهدیدات ایران از سوی حزب‌الله لبنان یا شبه نظامیان عراقی وابسته به تهران یا حوثی‌های یمن چیست؟


- عملیات آمریکا علیه قاسم سلیمانی جان بسیاری از آمریکایی‌ها را نجات داد و حاکمیت عراق را حفظ کرد. سلیمانی مسئول کشته شدن بیش از ۶۰۰ آمریکایی و تعداد بی شماری از عرب‌های عراق، سوریه و کشورهای دیگر است و زمانی که او را کشتیم به دنبال کشتن افراد بیشتر بود. همان‌طور که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ تأکید کرد ما با حملاتی که به آمریکا آسیب برساند کنار نمی‌آییم.> پرزیدنت ترامپ پیشنهاد گسترش عضویت در ناتو را برای کشورهای خاورمیانه مطرح کرد. چه تفاوتی بین این رویکرد و سایر پیمان‌هایی که ایالات متحده خواستار تشکیل آن بوده و در شکل‌گیری آنها نقش داشته‌است؟


-بله. همان‌طور که کاخ سفید در این زمینه تأکید کرد، پرزیدنت ترامپ بر اهمیت افزایش نقش ناتو در جلوگیری از درگیری و حفظ صلح در خاورمیانه تأکید دارد. ما در این زمینه بحث‌ها را ادامه می‌دهیم، و توافق گسترده‌ای وجود دارد که ناتو می‌تواند بیشتر به ثبات منطقه و مبارزه با تروریسم بین‌المللی کمک کند.* طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته آمریکا به اعتراض‌های مخالف با دولت ایران بسیار اهتمام داشت؛ آمریکا چگونه می‌تواند به ملت ایران که رنج‌های زیادی در اثر تحریم‌های اقتصادی آمریکا متحمل شده، کمک کند؟


- همانگونه که قبلاً گفتم پیام من به ملت ایران این است: آمریکا صدای شما را می‌شنود و در کنار شما ایستاده‌است؛ همچنین در مقابله با سرکوب وحشیانه این رژیم علیه معترضان مسالمت آمیز. این حمایت در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت دارد؛ تمرکز بر فشار حداکثری آمریکا برای انزوای دیپلماتیک ایران و فشارهای اقتصادی و بازدارندگی نظامی با هدف تغییر رفتار این نظام ادامه خواهد داشت؛ مسئله بستگی به ملت ایران برای مشخص کردن خط مشی آینده خودشان دارد، آمریکا ایستادن در کنار ملت ایران را ادامه خواهد داد و دعوت‌های خود برای تحقق عدالت و پاسخگویی را تکرار خواهد کرد.* سعودی یک متحد استراتژیک برای ایالات متحده در خاورمیانه به حساب می‌آید، همکاری راهبردی بین دو کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید و چگونه می‌توان این همکاری را در تحقق ثبات در کشورهایی مثل سوریه، عراق و لبنان به کار گرفت؟


- ما مصمم هستیم که امنیت مردم آمریکا و امنیت ملی آمریکا را تضمین کنیم و این مسئله نیازمند شرکای قابل اعتماد برای تحقق ثبات در خاورمیانه است. سعودی نقش محوری در این راستا ایفا می‌کند و این شراکت مهم و راهبردی محافظت خواهیم کرد. سعودی در طول ۷۵ سال گذشته شریکی قدرتمند در تحقق اهداف مشترک در منطقه بود. همچنین سعودی تلاش‌های آشکاری برای ایجاد ثبات اقتصادی در عراق و مقابله با اقدامات خصمانه ایران دارد.*برای تجدید تحریم تسلیحاتی ایران که در ماه اکتبر به پایان می‌رسد، آمریکا در شورای امنیت چه اقدامی خواهد کرد؟


- آمریکا متعهد است که عدم قدرت ایران برای خرید و فروش اسلحه را تضمین کند؛ زیرا این امر به ایران کمک می‌کند تا به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه ادامه دهد و درگیری و خشونت را افزایش دهد. در آگوست گذشته در شورای امنیت در این باره، صحبت و بر اهمیت تجدید این تحریم‌ها تأکید کردیم؛ و به اعضای شورای امنیت گفتم تا زمانی که ایران رفتارهای بی‌ثبات کننده خود را متوقف نکند، شورای امنیت باید به این ممنوعیت‌ها ادامه دهد.


ما در صفحه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا ساعتی داریم که شمارش معکوس برای زمان در دسترس نظام ایران برای عقب‌نشینی را نشان می‌دهد و ایران در صورت عقب‌نشینی دیگر در معرض محدودیت یا آشوب نیست؛ آمریکا تلاش می‌کند قرارداد فراگیری با ایران امضا کند به شکلی که رفتار ثبات‌زای ایران، برنامه موشکی، حمایت از گروه‌های نیابتی تروریست و فعالیت‌های خبیث منطقه‌ای و نه فقط برنامه هسته‌ای را شامل شود؛ به بیان ساده، ایران باید مانند کشوری طبیعی رفتار کند و این درخواستی نیست که تحقق آن سخت باشد.

منبع: الشرق‌الاوسط