نیویورک پُست: ایمیل‌های هانتر بایدن و تلاش برای دست یافتن به ثروت کلان از طریق یک شرکت چینی

هانتِر بایدن، یکی از پسران جو بایدن، رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، در پی جوش دادن معاملات مالی بزرگی با یکی از بزرگترین شرکت‌های خصوصی انرژی چینی بوده است که به گفته خود او در ایمیل‌هایی که به نشریه نیویورک پُست رسیده، «می‌تواند برای من و خانواده‌ام قابل توجه باشد.»

در یکی از ایمیل‌هایی که در تاریخ ۱۳ مه ۲۰۱۷ با موضوع «آنچه می‌توان انتظار داشت» به او ارسال شد، جزئیاتی از «میزان پرداخت دستمزد» به ۶ عضو دخیل در کسب و کاری که ماهیت آن مشخص نیست آمده است. مقام شغلی بایدن در این کسب و کارِ نامشخص، رئیس، یا معاون رئیس این شرکت، منوط به توافقی که با شرکت CEFC به دست خواهد آمد، عنوان شده. شرکت CEFC یکی از مجتمعات صنعتی انرژی چینی مستقر در شانگهای بود که امسال (۲۰۲۰) اعلام ورشکستگی کرد.


دستمزد هانتر بایدن در این ایمیل، «۸۵۰» تعیین شده و در همانجا یادآوری شده: «بایدن انتظاراتی از این محل کار دارد که توضیحات مفصلی را در مورد آنها ارائه خواهد کرد.» افزون بر این، در این ایمیل «توافقی موقتی» نیز مطرح گردیده که طبق آن قرار بوده ۸۰ درصد از «ارزش ویژه به دست آمده» یا سهام این شرکت تازه تأسیس، بطور مساوی میان چهار تن که حروف اول نام آنها با فرستنده این ایمیل و سه تن دیگر مطابقت می‌کند، تقسیم شود. یکی از این حروف اول «H» بوده که ظاهراً معرف هانتِر بایدن است.


این معامله اشاره به «جیم،۱۰» و «سهم H برای طرف بزرگ،۱۰» نیز دارد که معلوم نیست «جیم» و «طرف بزرگ» چه کسانی هستند.


فرستنده این ایمیل که شخصی به نام جیمز گیلار از شرکت مشاورات بین‌المللی J2cR است، اشاره کرده که «در صورت هر کمبودی، من با مطرح کردن هرگونه جزئیاتی با «زانگ» مشکلی ندارم» [نقل به عین]. مشخص است که «زانگ» همان زانگ جیان جون مدیرعامل پیشین شرکت چینی CEFC است.


مجموعه‌ی این ایمیل‌ها گنجینه‌ای از داده‌هاست که توسط صاحب یک شرکت تعمیرات کامپیوتر در ایالت «دِلاوِر» کشف شد. به گفته او، این کامپیوتر (لَپ‌تاپِ مَک‌بوک پرو) در سال ۲۰۱۹ برای تعمیر به این شرکت برده شده بود، اما هیچگاه به صاحب آن بازگردانده نشد چرا که اف‌‌بی‌‌آی آن را توقیف کرد؛ ولی پیش از توقیف آن، صاحب این شرکت از محتویات آن کُپی برداشته و در اختیار رودی جولیانی شهردار پیشین نیویورک قرار داده بود که متعاقباً توسط وی در اختیار نشریه نیویورک پُست گذاشته شد.


بخشی از سلسله ایمیل‌هایی که در تاریخ ۲ اوت ۲۰۱۷ از طرف هانتِر بایدن فرستاده شده بود، به معامله‌ای مربوط می‌شود که او با فردی با نام «یِ جیانمینگ» رئیس شرکت چینی CEFC- که البته از آن زمان تا کنون ناپدید شده- بر سر آن به توافق رسیده بودند. در این معامله، بایدن صاحب نیمی از یک مجتمع نگهدارنده‌ی سهام مالی می‌شد که انتظار می‌رفت درآمد وی از آن بیش از ۱۰ میلیون دلار در سال باشد. «یِ جیانمینگ» که بنا به گزارش‌هایی ارتباطاتی با ارتش و سرویس امنیتی چین داشت، در اوایل سال ۲۰۱۸ توسط مقامات چینی دستگیر و از آن زمان تا کنون ناپدید شده است.


بایدن نوشته بود، «یِ جیانمینگ» شرایط یک قرارداد مشاورتی سه ساله با شرکت CEFC را که پیشتر بر سر آن به توافق رسیده شده و قرار بود در قبال «فقط معرفی مشتری»، سالانه ۱۰ میلیون دلار به او پرداخت شود، تسهیل کرده بود. او در این رابطه در یکی از ایمیل ها نوشته بود: «پس از آنکه من در میامی با رئیس شرکت ملاقات کردم، او تغییراتی را در این معامله لحاظ کرد تا با ایجاد یک مجتمع نگهدارنده سهام مالی که ۵۰٪ متعلق به من و ۵۰٪ دیگر متعلق به او باشد، این معامله دوام بیشتر و درآمد سودآورتری داشته باشد» [نقل به عین].


بایدن: «دریافت دستمزد برای ارائه مشاوره یکی از راه‌های تولید درآمد محسوب می‌شود. اما دلیل آنکه این پیشنهادِ رئیس توجه بیشتری را از سوی من و خانواده‌ام به خود جلب کرد، آن است که ما در تولید ارزش ویژه به دست آمده و سود حاصل از سرمایه‌گذاری مشترک، شریک خواهیم بود» [نقل به عین].


عکسی که تاریخ ۱ اوت ۲۰۱۷ به آن نسبت داده شده، چرک‌نویس دست‌نوشته‌ای از رتبه‌بندی مالکیت سهام در شرکتی به نام «هادسون وِست» را نشان می‌دهد که بطور ۵۰/۵۰ میان دو طرف معامله تقسیم شده؛ یکی از آنها هانتِر بایدن و دیگری «رئیس» است.


طبق گزارشی که ماه گذشته در رابطه با معاملات شغلیِ خارج کشوری بایدن از سوی دو سناتور جمهوریخواه، ران جانسون و چاک گراسلی انتشار پیدا کرد، شرکتی با نام «هادسون وِست سوّم» در سپتامبر ۲۰۱۷ موفق به کسب اعتبار مالی شده بود. کارت‌های اعتباری که در ارتباط با حساب بانکی این شرکت ثبت شده بودند، توسط هانتِر بایدن، جیمز بایدن عموی او و سارا بایدن همسر وی، با مخارجی که بیش از ۱۰۰ هزار دلار ثبت شده بود مورد استفاده قرار گرفته بودند. طبق این گزارش، این مخارج صرف خرید اشیاء تجملی و لوکس و همچنین چندین کامپیوتر از فروشگاه‌های اَپِل، پرداخت بلیت هواپیما، خرید از داروخانه‌ها، اقامت در هتل‌ها و پرداخت صورت‌حساب رستوران‌ها ‌شده بود.


این شرکت اکنون منحل اعلام شده و طبق گزارش یادشده، «اُواسکو پی سی»، دفتر وکالت هانتِر بایدن، یکی از دو صاحب این شرکت بوده است.


ایمیل بایدن به شخصی به نام «گُنگوِن دونگ» فرستاده شده. در اکتبر ۲۰۱۸ نشریه وال استریت ژورنال این شخص را به عنوان فردی که با شرکت‌هایی که با «یِ جیانمینگ» ارتباط داشته و دو آپارتمان مجلل در ناحیه مانهاتان به ارزش ۸۳ میلیون دلار خریداری کرده معرفی کرده بود. دونگ صاحب یک عمارت مسکونی وسیع در منطقه «گرِیت نِک» در «لانگ آیلند» نیویورک است و گزارش‌ها حاکی از آن هستند که او رئیس امور مالی یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در هنگ‌کنگ به نام «کام فِی گروپ» است.


مدارک به دست‌آمده توسط نیویورک پُست شامل سندی در مورد «نامه رسمی برای استفاده از مشاوره» می‌شود که زمان اجرای آن در سپتامبر ۲۰۱۷ بود. طبق این نامه رسمی «شی پینگ پاتریک هو» یکی از درجه‌دار‌ان ارشد «یِ جیانمینگ» که از مقامات رسمی سابق دولت هنگ‌کنگ بوده، توافق کرده بود تا در قبال پیش‌پرداخت یک میلیون دلار به هانتِر بایدن، خدمات «مشاوره در قبال مواردی که مربوط به قوانین ایالات متحده، و توصیه در رابطه با استخدام وکلا و استفاده از دفاتر وکالت آمریکایی می‌شود» دریافت کند.


در دسامبر ۲۰۱۸ یک هیئت منصفه فدرال در مانهاتان «شی پینگ پاتریک هو» را محکوم به پرداخت دو فقره رشوه به ارزش ۳ میلیون دلار به مقامات ارشد دولتی در آفریقا برای گرفتن حق حفاری نفت در چاد، و جوش دادن معاملات مالی پُر‌سود در اوگاندا کرده بود. او محکوم به ۳ سال در زندان شد و در ماه ژوئن ۲۰۲۰ از ایالات متحده اخراج و به هنگ‌کنگ بازگردانده شد.


نه تنها وکیل هانتِر بایدن، کارزار انتخاباتی جو بایدن، جیمز گیلار و «گُنگوِن دونگ» بلکه وکلای دعاوی «شی پینگ پاتریک هو» نیز درخواست‌های ما [نیویورک پُست] را برای ارائه توضیحات بیشتر بی‌پاسخ گذاشتند. اما جرج مِزیرِز وکیل بایدن پیشتر به ما گفته بود: «نیازی به هیچ توضیحی در قبال به اصطلاح اطلاعاتی که منشأ آن رودی جولیانی باشد وجود ندارد. او آشکارا با تکیه بر عواملی که با دستگاه جاسوسی روسیه در ارتباط هستند، مشغول به پخش نظریات کاملاً بی‌اعتبار تئوری توطئه بوده است. سابقه او در عدم داشتن صداقت در اینگونه موارد مشخص است.»

منبع:کیهان لندن