اسرائیل با بمباران پادگان مخفی افسران ایرانی به تهران پیام داد

اسرائیل اعلام کرد در واکنش به مواد منفجره‌ کار‌گذاشته‌شده در حصار مرزی بین اسرائیل و سوریه در بلندی‌های جولان، نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ارتش سوریه را هدف حمله هوایی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه این حمله سه کشته و یک زخمی در پی داشته است اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن حدود ۱۰ نفر خبر داده است که سه نفر از ارتش سوریه و پنج نفر از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران بوده‌اند.


بنا بر اعلام سرهنگ دوم جاناتان کنریکس، سخنگوی ارتش اسرائیل، هشت نقطه در محدوده نواحی تحت کنترل سوریه در بلندی‌های جولان تا حاشیه دمشق هدف حمله قرار گرفت.


او در ادامه افزود از جمله این اهداف لشکر هفتم نیروهای مسلح سوریه و پایگاه ایران در فرودگاه بین‌المللی دمشق بود، یک «سایت نظامی مخفی» برای «میزبانی هیات‌های بلندپایه ایرانی که برای عملیات به سوریه می‌آمدند».


کنریکس گفت آتشبارهای موشکی پیشرفته سوریه نیز پس از این‌که به سوی هواپیماها و توپخانه اسرائیل آتش گشودند هدف حمله قرار گرفتند.


سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «در واقع، بمب‌های کنار جاده‌ای را سوریه‌ای‌ها کار گذاشته بودند اما با هدایت و راهنمایی نیروی قدس سپاه پاسداران ایران بوده است، به همین دلیل تصمیم گرفتیم به آن‌ها پاسخ دهیم و مقابله‌به‌مثل کنیم.»


به گزارش رادیو فرانسه سخنگوی ارتش اسرائیل همچنین گفته است که یکی دیگر از اهداف بمباران شدۀ امروز توسط هواپیماهای اسرائیلی پادگان مخفی متعلق به ایران بوده که فرماندهی اصلی نیروهای ایرانی در سوریه را بر عهده دارد و از آن برای استقبال نمایندگی‌های ایران در سوریه نیز استفاده می‌شود. این پادگان در جنوب-شرق دمشق واقع شده است.


کنریکس تصریح کرد اسرائیل آماده هرگونه واکنش سوریه است و سامانه‌های گنبد آهنین نیز در آمادگی کامل قرار دارند.


یووال اشتاینیتز، وزیر نیروی اسرائیل، نیز در مصاحبه با رادیو ملی اسرائیل گفت این حمله دو هدف داشت: نخست، اقدامی بازدارنده در واکنش به بمب‌های نصب‌شده در کنار حصار مرزی اسرائیل و سوریه و دوم، جلوگیری از تلاش‌های ایران برای استقرار نظامی در سوریه و در مجاورت مرز اسرائیل.


ژنرال عاموس یادلین، رییس سابق رکن اطلاعات ارتش اسرائیل، در تایید حمله اسرائیل گفت جمهوری اسلامی سال‌هاست می‌کوشد در جنوب سوریه، جبهه جدیدی علیه اسرائیل ایجاد کند؛ طرحی که قاسم سلیمانی برای این جبهه داشت بین پنج تا هفت درصد عملی شد. او در ادامه افزود اسرائیل در دو ماه گذشته هیچ حمله‌ای به سوریه نکرده بود و یکی از پیام‌های حمله بامداد امروز این است که تغییر دولت آمریکا بر عزم اسرائیل در مقابله با حضور نیروهای ایرانی در سوریه تاثیری ندارد.


اسرائیل بارها مواضع ایران در سوریه را هدف قرار داده و اعلام کرده است استقرار نظامی ایران در همسایه شمالی‌اش را تحمل نخواهد کرد.


دولت بشار اسد هرگز حضور عملیاتی نیروهای ایرانی در جنگ داخلی سوریه را علنی تایید نکرده است.


منابع اطلاعاتی غربی می‌گویند افزایش حمله‌های اسرائیل به سوریه در سال جاری با تایید آمریکا و برای ارزیابی دامنه قدرت نظامی ایران بوده است.

منبع:ایران اینترنشنال