آغاز محاکمه مترجم ارتش آلمان به اتهام جاسوسی برای ایران

یک شهروند افغان که در استخدام بوندس‌ور (ارتش آلمان) بوده به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران محاکمه می‌شود. او که به عنوان مترجم برای ارتش آلمان کار می‌کرده به افشای اسرار دولتی و خیانت متهم شده است.

محاکمه یک شهروند افغان به اتهام جاسوسی برای ایران روز دوشنبه ۳۰ دی (۲۰ ژانویه) آغاز می‌شود. این فرد که ۵۱ سال سن دارد در استخدام ارتش آلمان بوده است.


این فرد که از او در گزارش خبرگزاری‌ها با نام عبدالحمید اس. یاد می‌شود، متهم به جاسوسی در ۱۸ مورد بوده و گفته می‌شود که اسرار دولتی آلمان را در اختیار سازمان اطلاعات ایران گذاشته است.


این مترجم ارتش آلمان در ژانویه سال گذشته میلادی دستگیر شده و پرونده‌ای علیه او و همسرش توسط دادگاه شهر کوبلنتس به جریان افتاده است.


خبرگزاری فرانسه (AFP) روز ۲۰ ژانویه با انتشار گزارشی از فرانکفورت (ام ماین) خبر از آغاز محاکمه این شهروند افغان داده است. همسر او، آسیه، نیز باید در برابر دادگاه و به اتهام مشابهی پاسخگو باشد.


ماموران امنیتی آلمان در ژانویه سال ۲۰۱۹ پس از بازگشت عبدالحمید از یک سفر خارجی و در حین جاسوسی او را بازداشت می‌کنند.


بازرسان امور قضایی در ماه دسامبر سال گذشته، آسیه اس.، همسر عبدالحمید را نیز متهم به همدستی با فعالیت‌های جاسوسی همسر خود و همچنین پشتیبانی از او کرده‌اند. هر دو متهم به همکاری با سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی ایران شده‌اند.


اطلاعات بیشتر درباره فعالیت‌های جاسوسی


عبدالحمید اس. سال‌ها به عنوان مترجم و همچنین مشاور فرهنگی برای ارتش آلمان کار کرده است. گفته می‌شود که این شهروند افغان اطلاعات و اسرار دولت آلمان را در اختیار سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی ایران قرار می‌داده است.


هنوز روشن نیست که این فرد افغان چه اطلاعاتی در اختیار نیروهای امنیتی ایران قرار داده است. مسئولان ارتش آلمان از دادن اطلاعات بیشتر به خبرگزاری‌ها درباره این پرونده منع شده‌اند.


محاکمه عبدالحمید اس. روز ۲۰ ژانویه پشت درهای بسته آغاز می‌شود. در صورت تایید اتهامات وارده، دست‌کم ۱۵ سال زندان در انتظار او خواهد بود. مجازات آسیه‌ اس. حداکثر ۱۱ سال اعلام شده است.


بر اساس گزارشی که هفته‌نامه اشپیگل پس از دستگیری عبدالحمید اس. منتشر کرده، موضوع پیگیری فعالیت‌های جاسوسی این فرد به سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد. در آن هنگام یک منبع امنیتی خارجی به سرویس ضد جاسوسی ارتش آلمان اطلاع داده بود که جمهوری اسلامی ایران یک خبرچین در بوندس‌ور (ارتش آلمان) دارد.


پس از آن، مسئولان سرویس ضد جاسوسی ارتش آلمان خیلی سریع به فعالیت‌های عبدالحمید اس. مشکوک می‌شوند. آن‌ها متوجه می‌شوند که سفرهای او به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا همزمان با سفرهای یکی از ماموران ارشد اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران است.


سرویس ضد جاسوسی ارتش آلمان برای مطمئن شدن نسبت به فعالیت‌های جاسوسی عبدالحمید اطلاعات غلط در اختیار او قرار می‌دهد و پس از لو رفتن این اطلاعات نسبت به همکاری او با سازمان اطلاعات ایران مطمئن می‌شود.


سرویس ضد جاسوسی ارتش آلمان ایران را به موازات روسیه و چین، در شمار کشورهای بسیار فعال در امور جاسوسی در آلمان ارزیابی می‌کند.

منبع: دویچه‌وله