مسیح علینژاد به نشست داووس دعوت شد، جواد ظریف نمی‌رود


مسیح علینژاد، فعال حقوق‌بشر و مدیر کارزار «چهارشنبه‌های سفید» در توییتر خود نوشت که به نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس دعوت شده است. همزمان سخنگوی وزارت خارجه جمهوری‌اسلامی از لغو سفر محمدجواد ظریف به این نشست خبر داده است.


به گفته سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به دلیل تغییر برنامه‌های «تنظیم شده» از سوی برگزار کنندگان مجمع جهانی اقتصاد و برنامه‌ریزی «ترتیبات دیگری» جواد ظریف از حضور در این نشست انصراف داده است که نشان می‌دهد جواد ظریف صرفا به دلیل حضور مسیح علینژاد از شرکت در این نشست مهم بین‌المللی خودداری کرده است.


پنجاهمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در حالی در داووس سوئیس برگزار می‌شود که دونالد ترامپ، گرتا تونبرگ، دارا خسروشاهی و تعدادی دیگر از چهره‌های شناخته شده جهان در این نشست دعوت شده‌اند.


مسیح علینژاد در توییتر درخصوص سخنرانی خود در نشست داووس نوشت«از وضعیت ایران، از جمله ۱۵۰۰کشته اعتراضات آبان ماه ، کشته‌شدگان تشییع قاسم سلیمانی در کرمان، سرنشینان هواپیمای مسافربری اوکراین با موشک سپاه، هفت هزار زندانی و گروگان گرفته شدن برادرش برای ساکت کردن او» صحبت خواهد کرد.


علینژاد تاکید کرد:« در این نشست تاکید خواهم کرد: مادر مصطفی کریم بیگی و پدر پوریا بختیاری در زندان هستند چون حق ندارند برای کشته شدن فرزندان شان اعتراض و یا عزاداری کنند اما برای سلیمانی عزای عمومی برگزار میکنند. رهبران جهان نباید حقوق شهروندان ایرانی را قربانی منافع اقتصادی و مناسبات تجاری کنند.»