ویروس کرونا؛ مسئولان چه گفتند و چه اتفاقی در این دو روز رخ داده است

معاون درمان وزارت بهداشت: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، ویروس کرونا در ایران هم ورود پیدا کرد.

ریيس‌ دانشگاه علوم پزشکی قم: ۲ نفر مبتلا به بیماری تنفسی حاد در قم که تست اولیه ویروس کرونا در آنها مثبت اعلام شده بود، فوت کرده‌اند.مشاور وزیر بهداشت ایران فوت کردن دو مبتلا به ویروس کرونا در قم را تایید کرد و گفت آنها با توجه به «کهولت سن و نقص سیستم ایمنی» فوت کردند.


خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، خبر داد که مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان قم به منظور پیشگیری و بررسی بیشتر وضعیت این استان در خصوص شیوع ویروس کرونا، پنج‌شنبه اول اسفند ماه تعطیل است.


مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت: افرادی که با دو فرد فوت شده بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در قم، تماس داشتند باید به سرعت شناسایی و جداسازی شوند. آنها باید تحت درمان قرار بگیرند تا این بیماری به دیگران منتقل نشود.


مسعود مردانی: قبل از فوت دو بیمار در قم از آنها آزمایش گرفته شده بود اما جواب آزمایش‌نهایی و ابتلای آنها به بیماری ناشی از ویروس کرونا بعد از فوت‌شان مشخص شده است.


بهرام سرمست، استاندار قم، در جلسه قرارگاه پدافند زیستی استان قم: هیچ مدیری به جز محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، حق اظهار نظر درباره موضوع ویروس کرونا را در قم ندارد.


محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: دو بیمارستان کامکار و فرقانی در شهر قم برای قرنطینه آماده است و افرادی که مشکوک به بیماری کرونا باشند به این مراکز منتقل می‌شوند.ده‌ها نیروی امدادی و چندین آمبولانس بامداد پنج‌شنبه اول اسفند ماه، اقدام به تخلیه فوری بیمارستان فرقانی قم کردند تا این بیمارستان به مرکز قرنطینه بیماران مشکوک به کرونا تبدیل شود.


قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت: تیم پزشکی و کارشناسان مربوطه از «روزهای قبل» با تجهیزات کامل برای مقابله با ویروس کرونا در قم حضور یافته‌اند و در حال آماده باش قرار دارند.


وزارت بهداشت روز پنج‌شنبه اول اسفند ماه از تشکیل «قرارگاه کرونا ویروس» و برگزاری اولین جلسه این قرارگاه با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت، خبر داد.


مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور: یکی از افراد مراجعه کننده به بیمارستان فرمانیه تهران به دلیل داشتن علائم مشکوک به کرونا به بیمارستان شهدای یافت‌آباد منتقل شد.


علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، گفت «ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا» در وزارت بهداشت با دستور حسن روحانی تشکیل می‌شود.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل از شناسایی دو فرد مشکوک به آلودگی به ویروس کرونا در شهر بابل خبر داد.


معاون فرماندهی انتظامی استان قم در گفت‌وگو با ایرنا استقرار یگان ویژه در قم را تکذیب کرد. این در حالی است که در ساعات گذشته تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که گفته می‌شود نشان‌دهنده اعزام یگان ویژه به قم در پی تایید مرگ دو نفر در این شهر در اثر ابتلا به کرونا است.


رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران ابتلای سه نفر از بیماران بستری در قم و اراک به کرونا را تایید کرد و گفت آنها در حال حاضر در بیمارستان تحت مراقبت قرار دارند.


وب‌سایت اقتصاد آنلاین در حساب توییتری خود نوشت پروازهاى هواپيمايى ماهان به چين همچنان ادامه دارند و جمعی از پرسنل نظافتی فرودگاه امام خمينى تهران از اينكه مجبورند هواپيماهاى ورودى از چین را تميز كنند، ابراز نگرانى کرده‌اند. این در حالی است که سخنگوی سازمان هواپیمای کشوری در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری رکنا اعلام کرد هیچ پروازی از سوی هیچ شرکت هواپیمایی از ایران به چین صورت نمی‌گیرد و از روزی که دستور توقف پروازها از ایران به چین صادر شد تمامی پروازها بین این دو کشور متوقف شده است.


رییس روابط عمومی وزارت بهداشت ایران: پیشنهاد محدود کردن موقت رفت و آمد به آرامگاه فاطمه معصومه، مسجد جمکران و سایر اماکن زیارتی در شهر قم ارائه شده و امیدواریم که با ابلاغ استانداری قم، عملیاتی شود.


تعداد افرادی که فقط در بیمارستان «کامکار-عرب‌نیا» در شهر قم بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، به هشت نفر رسیده است. پیشتر مقام‌های وزارت بهداشت از مرگ دو نفر در قم خبر داده بودند.


مدیرعامل شرکت متروی تهران: مورد مشکوکی به ویروس کرونا در ایستگاه شوش مشاهده شد؛بلافاصله اورژانس مسافر را به بیمارستان منتقل کرد.


مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت ایران: هنوز منبع سرایت و انتقال ویروس کرونا در ایران شناسایی نشده است.


شهرداری تهران: در مترو و اتوبوس تا حد ممکن امکانات لازم جهت ضد عفونی کردن مستقر می‌شوند.


در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، شورای استانداری استان میسان در عراق از تصمیم به بستن کامل مرز این منطقه با ایران خبر داد. میسان هم مرز با دشت آزادگان در ایران است.


در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، وزارت بهداشت افغانستان از کنترل مرزهای غربی این کشور با ایران خبر داد.


رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر ایران: هنوز به طور دقیق منبع سرایت و انتقال ویروس کرونا در ایران مشخص نشده است.