یک مقام رسمی؛ رکورد واقعی آمار مرگ بر اثر کرونا در ایران بیش از ۸۰۰ نفر در روز است

در حالیکه وزارت بهداشت ایران همچنان روزانه میزان مرگ بر اثر کرونا را ۳۳۰ نفر اعلام می‌کند، یک عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران تعداد واقعی مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در ایران را دو و نیم برابر آمار رسمی اعلام شده دانست.

در حالیکه وزارت خارجه آمریکا پیشتر بارها نسبت به پنهانکاری رژیم ایران در ارائه آمار واقعی مبتلایان و جانباختگان کرونا هشدار داده بود، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا روز سه شنبه ۲۹ مهر اعلام کرد که آمار جانباختگان رو دوشنبه که ۳۳۷ نفر اعلام شده بود، در واقع بیش از ۸۰۰ نفر است.


وخامت وضعیت همه‌گیری کرونا در ایران در پی هشدار هفته پیش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنان ادامه دارد و پس از ثبت رکورد جدیدی در تعداد مرگ و میر در روز دوشنبه،‌ بنا به اعلام وزارت بهداشت ایران تعداد مبتلایان روزانه نیز در روز سه شنبه به رقم ۵ هزار و ۳۹ تن رسید.


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است. هفته گذشته ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران ۸ ماه بعد از آغاز کرونا، اعتراف کرد که آمار واقعی مرگ بر اثر کرونا بسته به استانها، بین یک و نیم تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است. حال مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران آمار واقعی را ۲.۵ برابر می داند.


موج سوم همه گیری کرونا در ایران در پی برگزاری مراسم محرم، برگزاری آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ها، و بازگشایی مدارس آغاز شد.


در حال حاضر به جز سه استان هرمزگان، فارس و گلستان که در وضعیت هشدار قرار دارند، سایر استانها وضعیت قرمز دارند. در این بین، دولت ایران محدودیت هایی از جمله جریمه برای نزدن ماسک و ممنوعیت سفر به تعدادی از شهرهای ایران اعلام کرد که به اعتقاد شهروندان و کارشناسان بسیار دیر و ناکارآمد بوده و نادرست اجرا شده است.