محمدشهاب دهقانی از آمریکا دیپورت شد

شهاب دهقانی دانشجوی اقتصاد نورث ایسترن بوستون (Northeastern) که طی دو سال اخیر در آمریکا تحصیل می‌کرد با تصمیم اداره مرزبانی به ایران بازگردانده شد. پس از این خبر اطلاعاتی مبنی بر فعالیت دهقانی در بسیج دانشجویی و تشکل‌های مرتبط با بسیج منتشر شد که نشان می‌دهد وی از فعالان بسیجی بود که در ماه‌های اخیر به عراق سفر کرده بود.

در چک امنیتی مرزبانی ایالات متحده مشخص شد که وی، نیروهای تندرو و وابسته به سپاه پاسداران که چندی‌ست به عنوان گروه‌ تروریستی در آمریکا معرفی می‌شود را در شبکه‌های اجتماعی حمایت می‌کند.


هر چند صدها پناهنده و شهروند ایرانی در کشورهای مختلف در معرض دیپورت قطعی قرار دارند اما دیپورت محمد شهاب دهقانی حسین‌آبادی مورد توجه رسانه‌های مخالف دولت ترامپ قرار گرفت و نیروهای نایاک نیز این موضوع را پوشش دادند. در حالی نایاک و فعالان مخالف ایالات متحده آمریکا از شهاب دهقانی حمایت می‌کنند که از وی تصاویری مرتبط با تبلیغ ایدئولوژی جمهوری‌اسلامی منتشر شده است.


به گفته اداره مرزبانی یکی از دلایل اخراج دهقانی «نیت او برای مهاجرت دائم به آمریکا» بود که این هدف طی سالهای اخیر از سوی نیروهای رادیکال مرتبط با سپاه افزایش چشمگیری پیدا کرده است و دولت ایالات متحده تصمیم مشخصی در تقابل با این تصمیم گرفته است.


کاربران فضای مجازی اطلاعاتی درخصوص شهاب دهقانی منتشر کردند که نشان می‌دهد وی با تعدادی از مقامات جمهوری‌اسلامی مرتبط بوده و پدر وی در حکومت فعلی مسئولیت امنیتی دارد. همچنین بنابر تصاویر موجود دهقانی دارای سهام بزرگی در یک شرکت است که مبلغ آن به چند میلیون دلار می‌رسد.