پشت پرده ایمیل‌های جعلی ارعاب‌آمیز ایران در خصوص انتخابات امریکا

پلیس فدرال امریکا می‌گوید منشاء ایمیل‌های تهدید‌‌آمیزی که به تازگی در دست‌کم چهار ایالات امریکا برای رای‌دهندگان حزب دمکرات ارسال شده، ایران است.

در این ایمیل‌های جعلی که زیر نام «پسران سربلند»، برای از جمله گروه‌های دست‌راستی امریکا ارسال شده، حامیان حزب دمکرات‌ امریکا تهدید شده‌اند که اگر به «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری امریکا رای ندهند، سر و کارشان با گروه پسران سربلند خواهد بود.


این که چه طور اطلاعات رای‌دهندگان حزب دمکرات امریکا به دست ارسال‌کنندگان این ایمیل‌ها افتاده، پرسشی است که «جان رتکلیف»، مدیر امنیت ملی ایالات متحده در کنفرانس روز چهارشنبه ۳۰ مهر به آن پاسخ داد.


رتکلیف ضمن متهم کردن ایران و روسیه به تلاش برای نفوذ و اخلال در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، گفت که این دو کشور به صورت جداگانه توانسته‌اند به بخشی از اطلاعات مربوط به رای‌دهندگان امریکا، از جمله وابستگی به احزاب، تلفن، ایمیل و آدرس منزل دسترسی پیدا کنند.


به گفته رتکلیف، بازیگران خارجی با امید به ایجاد سردرگمی و سلب اعتماد ثبت‌نام کنندگان برای شرکت در انتخابات، اقدام به انتشار اطلاعات غلط، ایجاد رعب و وحشت، نا‌آرامی و آسیب زدن به اعتبار دونالد ترامپ می‌کنند. اما این اقدام عاجزانه آن‌ها بی‌ثمر است و هر کشوری که پشت این اقدامات باشد، مجازات خواهد شد.


او به شهروندان امریکایی اطمینان داد که رای آن‌ها بدون خلل، شمارش خواهد شد.


سخن‌گوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نسبت به این اتهام واکنش نشان داده و گفته است ایران هیچ علاقه‎ای به دخالت در انتخابات امریکا و هم‌چنین هیچ ترجیحی برای نتیجه آن ندارد.


انتخابات ریاست جمهوری امریکا سوم نوامبر امسال برگزار خواهد شد و دونالد ترامپ، رییس جمهوری کنونی این کشور با «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات به رقابت خواهند پرداخت.


احضار سفیر سوئیس در ایران در واکنش به موضوع «دخالت» در انتخابات آمریکا


ایران در واکنش به اظهارات مقام‌های امنیتی آمریکا مبنی بر «دخالت» جمهوری اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، سفیر سوئیس را که حافظ منافع ایالات متحده در تهران است، احضار کرد.


به نوشته خبرگزاری ایسنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده که دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، صبح روز پنج‌شنبه، اول آبان، سفیر سوئیس را به عنوان حافظ منافع آمریکا به وزارت خارجه احضار کرده است.


آقای خطیب‌زاده اظهارات مقام‌های آمریکایی در زمینه «دخالت» ایران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد کرده و آنها را «تکراری، ساختگی، ناشیانه و متقلبانه» نامیده است.


رای‌دهندگان دموکرات در حداقل چهار ایالت، از جمله فلوریدا و پنسیلوانیا، که رقابت بین دونالد ترامپ و جو بایدن در آنها بسیار نزدیک است، ایمیل‌های تهدیدآمیزی دریافت کرده‌اند.

منبع:ایران وایر