فاجعه کرونا؛ ایرانیان قربانی سرسپردگی جمهوری‌اسلامی به چین

مرتضی اسماعیل‌پور - دولت چین تلاش کرد شیوع ویروس کرونا را مخفی نگه‌دارد. پلیس چین، لی ون‌لیانگ، پزشک جوان چینی را که نخستین بار در سی‌ام دسامبر ۲۰۱۹ نشانه‌های ظهور ویروس کرونا را هشدار داد و در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده بود تهدید به بازداشت کرد و از سویی دیگر هرگونه اخبار مرتبط با بیماری واگیردار را تکذیب کرد.

دکتر لیانگ، چشم‌پزشک بیمارستان مرکزی ووهان بود که هشدار داد ویروس خطرناک کرونا باری‌دیگر در جهان شیوع‌ پیدا کرده است. شهر ووهان نقطه آغاز شناسایی ویروس کرونا بیشترین تلفات جانی ویروس کرونا را داشته است.


پس از گسترش کرونا ویروس در جهان، مقامات جمهوری‌اسلامی هرگونه ورود ویروس کرونا به ایران را تکذیب کردند. کابران فضای مجازی هشدار دادند و اخباری مبنی بر وجود بیماران مبتلا به کرونا ویروس در قم منتشر شد که بلافاصله استانداری قم و رئیس دانشگاه پزشکی قم این خبر را تکذیب کرد که در نهایت پس از ۲۰ روز تکذیب در تاریخ ۲۹ بهمن ۹۸ به دنبال مرگ دو بیمار با عوارض تنفسی در بیمارستان کامکار قم، مقامات جمهوری‌اسلامی مجبور به پذیرش انتشار خبر، ورود ویروس کرونا به ایران شد. هر چند این پذیرش به سختی بود و پس از انتشار اخبار مرگ دو بیمار بر اثر ابتلا به کرونا تا دو روز حتی از سوی دانشگاه علوم‌پزشکی قم تکذیب می‌شد اما پس از انتشار گزارشات متعدد شهروندان در شبکه‌های اجتماعی در نهایت روابط عمومی وزارت‌بهداشت در گزارشی اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ نفر در یکی از بیمارستان‌های قم که بر اثر بیماری تنفسی فوت‌کرده‌اند، نشان از مثبت بودن کرونا دارد.


جمهوری‌اسلامی مشابه دولت چین تلاش کرد تا انتشار اخبار پیرامون «کرونا ویروس» را مخفی نگه‌دارد و همین امر منجر به مرگ بسیاری از شهروندان ایرانی شد.


بر اساس گفته‌های برادر یکی از درگذشتگان بر اثر کرونا که خود پزشک است، این شخص، یعنی برادر شخص فوت شده اعلام کرده است که «پس از یک هفته با اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند. ده‌ها نفر دیگر نیز با همین علائم مرده‌اند که از آنها تست گرفته نشده و علت دیگری برای مرگ‌شان ثبت کرده‌اند. برادرم سفر خارجی نداشت و در همین شهر قم کرونا گرفته بود.»


پس از انتشار اخبار مرتبط با ۲ فرد جان‌باخته بر اثر ویروس کرونا، تصاویر و مطالبی مرتبط با ویروس کرونا در رشت، اراک، تهران و شهرهای دیگر منتشر شد که جمهوری‌اسلامی تلاش کرد تا اخبار مرتبط با کرونا ویروس را تکذیب کند که در همین تلاش بود که وزیر بهداشت ترکیه به نقل از وزیر بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد« بیش از ۷۵۸ بیمار مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شده‌اند.»


ویروس کرونا نه تنها به ایران رسید بلکه دو مسافر که به ایران سفر کرده بودند ناقل بیماری شده و این ویروس را به کانادا و لبنان منتقل کردند. بنابر اخبار منتشر شده در تاریخ ۲ اسفند یک زن ۳۰ ساله که ششمین مورد از کرونا ویروس در کشور کانادا بود، چند روز قبل از مرگ‌اش در ایران حضور داشته و زنی دیگر نیز پس از سفر به قم مبتلا به ویروس کرونا شد و در لبنان جان باخت. کشورهای همسایه ایران در روزهای اخیر ورودی مرزی خود با ایران را یا بستند و یا ورود به کشور خود را تحت مراقبت‌های بهداشتی شدید ادامه می‌دهند. شیوع این بیماری نه تنها دولت‌ها را بلکه مردم ترکیه را نیز نگران کرده و کاربران ترکیه در توییتر خواستند« مرز ایران و ترکیه بسته شود».


اما کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند« جمهوری‌اسلامی این بیماری را از روزهای اول مخفی نگه‌داشت تا مراسم حکومتی ۲۲ بهمن برگزار شود و یا اخلالی در مراسم انتصابات مجلس صورت نگیرد». انتقاد شهروندان ایرانی به حکومت جمهوری‌اسلامی طی دو سال اخیر شدت گرفته و مردم ایران معتقدند که حکومت هیچ‌گونه اهمیتی به جان مردم قائل نیست و تنها تلاش آنان حفظ نظام است.


جمله‌ای از روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ۵۷ در میان مقامات جمهوری‌اسلامی همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد که «حفظ نظام از اوجب واجبات است» و براساس همین جمله، این مقامات که مورد تایید مردم ایران نیستند حاضر به اعلام عمومی شیوع کرونا در ایران نشدند تا مبادا حفظ بهداشت و مراقبت‌های عمومی به دلیل نگرفتن بیماری مرگ‌بار کرونا منجر به عدم مشارکت آنان در اجتماعات حکومتی شود.


علی‌خامنه‌ای که مدام در حال سخنرانی و خط‌ونشان کشیدن به کشورهای غربی است پس از انتشار اخبار پیرامون مرگ تعدادی از بیماران در قم و شهرهای دیگر نه تنها واکنشی نشان نداده بلکه نسبت به عملکرد سیستم تحت مدیریت خود که عامل گسترش بیماری شد نیز واکنشی نشان نداده است. به گفته ناظران به دلیل عدم قطع ارتباط هوایی-فرودگاهی ایران و چین و همچنین پذیرش مسافران چینی که در کشور ترکیه اجازه عبور و مرور نداشتند، احتمال گسترش آلودگی از این طریق بسیار بالا رفته است و از سویی دیگر اخباری پیرامون شیوع بیماری کرونا در قم از طریق یک طلبه چینی که تحت حمایت موسسه جامعه‌المصطفی بود نیز منتشر شده است. هر چند جمهوری‌اسلامی بر پایه سیاست خارجی «نه شرقی، نه غربی» فعال شد اما این حکومت وابستگی شدیدی به دولت چین دارد و همواره مقامات چینی پس از حضور در ایران در اولین اقدام به دیدار علی خامنه‌ای می‌روند که این امر نشان از علاقه خامنه‌ای به چینی‌ها دارد چرا که دولت چین بارها از تحریم‌های دولت آمریکا عبور کرده و همین امر منجر به گسترش منابع مالی حکومت شده است.


جمهوری‌اسلامی در این شرایط بحرانی به جای توجه به مردم ایران بیش از ۳ میلیون ماسک به دولت چین هدیه داده است و این درحالی‌ست که مردم در ایران با کمبود شدید ماسک روبرو شده‌اند. این سرسپردگی و بی‌توجهی به جان مردم امری سابقه‌دار است و حکومت پس از آبان ۹۸ و کشتن دستکم ۱۵۰۰ نفر آن هم در سه روز نشان داد، جان مردم ایران برای سیستم جمهوری‌اسلامی هیچگونه ارزشی ندارد و اگر امروز جمهوری‌اسلامی به دولت چین حمایت می‌کند به این دلیل است که [تصور می‌کند] این حکومت مانع از سرنگونی رژیم‌شان خواهد شد و به همین دلیل از هیچگونه رفتار مشابه کوتاهی نخواهد کرد که نمونه آن حضور مسئولان جمهوری‌اسلامی در مراسم خاکسپاری و یادبود کشته‌شدگان چینی بر اثر کرونا ویروس است اما همزمان نسبت به کشته شدن مردم ایران بر اثر همین ویروس بی‌توجهی نشان می‌دهند.


همانطور که اشاره شد وابستگی جمهوری‌اسلامی به دولت چین ریشه ۴۰ ساله دارد و این حکومت همواره وام‌دار دولت چین بوده است. جمهوری‌اسلامی نیز در مقابل عملکرد منفی دولت چین سکوت کرده است که نمونه آن سکوت در مقابل کشتار مسلمانان در سین کیانگ در شمال غرب چین است. مسلمانان ایغور در چین تحت شدیدترین برخوردهای تبیعض‌آمیز قرار می‌گیرند و تاکنون تعداد زیادی از این مسلمانان کشته شدند اما اعتراضی از سوی علی خامنه‌ای که دولت چین را به چالش بکشد شنیده نشده و هیچگونه حمایتی از مردم مسلمان آنان منطقه از سوی وی انجام نشده است. خامنه‌ای که مدعی حمایت از جهان اسلام است به دلیل وابستگی به حکومت چین در مقابل کشتار مسلمانان سکوت کرده است. هر چند خامنه‌ای در مقابل کشتار مسلمانان در ایغور چین سکوت کرده اما در سویی دیگر با تمام توان از گروه‌های فلسطینی حمایت مالی و نظامی می‌کند.