گزینه جانشینی البغدادی بازداشت شد

سرویس اطلاعاتی عراق روز چهارشنبه اعلام کرد که ناصر قرداش از سران گروه تروریستی «داعش» و نامزد جانشینی ابوبکر البغدادی را دستگیر کرده‌است.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از شبکه رسمی العراقیه گزارش داد، دستگاه اطلاعاتی عراق اعلام کرد که عبدالناصر قرداش گزینه جانشینی ابوبکر البغدادی توسط نیروهای عراقی دستگیر شده‌است.


البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش سال گذشته در حمله هوایی و پهپادی آمریکا به دستور مستقیم دونالد ترامپ در سوریه کشته شد.


این دستگاه در ادامه افزود: قرداش به عنوان رئیس کمیته کمیساریایی در گروه «داعش» خدمت می‌کرد و از زمان ابومصعب الزرقاوی تا درگیرهای الباغوز، با گروه‌های تروریستی به عنوان سرکرده همکاری کرد.


طبق این گزارش، تحقیقات لازم با این تروریست در سرویس اطلاعات ملی عراق انجام شده‌است.


پیش از این، شان اودنیل بازرس کل وزارت دفاع آمریکا شنبه گذشته در گزارشی فاش کرد که داعش هنوز هم توانایی‌های خطرناکی را برای اجرای عملیات‌های تروریستی و حملات مسلحانه، در چارچوب یک «شورش کوچک» در سوریه و عراق را دارد.


بازرس کل پنتاگون توضیح داد: مناطق متروکه در استان‌های کوهستانی در شمال و غرب بغداد و مناطق رقه، حسکه و دیرالزور در سوریه در معرض بیشترین تهدید این گروه قرار دارند.


گزارش بازرس کل پنتاگون برای اولین بار نشان داد که از زمان «پایان جنگ» علیه داعش و حذف فیزیکی رهبر آن که پیکارجویان باقیمانده، دارای صدها میلیون دلار پنهان شده هستند، بخشی دیگر از این اموال از طریق هسته‌ها و چندین گروه بین‌المللی پشتیبانی می‌شوند.

منبع: الشرق‌الاوسط