شرکت هوآوی «تجهیزات ممنوع آمریکایی برای ایران فرستاده است»

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۲ اسفند در گزارشی اختصاصی اعلام کرد که شرکت چینی هوآوی در سال ۲۰۱۰ به طور مستقیم، تجهیزات کامپیوتری ممنوع آمریکایی را برای یک شرکت اصلی خدمات تلفن همراه در ایران ارسال کرده است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که این شرکت چینی پیش از این همواره نقض مقررات تجاری مربوط به تحریم‌های آمریکا را تکذیب کرده بود.


هوآوی، یکی از بزرگترین شرکت‌های فناوری جهان و فعال در زمینه شبکه‌های داده تلفن همراه نسل جدید، جی‌فایو، است.


در گزارش رویترز به اسناد داخلی این شرکت چینی از جمله دو فهرست ارسال قطعات در دسامبر سال ۲۰۱۰ اشاره شده است که نشان می‌دهد هوآوی قطعات ساخت شرکت «هیولت پاکارد» را برای یک شرکت خدمات تلفن همراه در ایران ارسال کرده است.


در یک سند دیگر شرکت هوآوی به تاریخ فوریه ۲۰۱۰ نیز نوشته شده است: «در حال حاضر قطعات به ایران رسیده و در انتظار ترخیص از گمرک هستند».


این مدارک که برای اولین بار منتشر می‌شوند، مستندترین اسناد در اثبات نقض تحریم‌های تجاری آمریکا علیه ایران توسط هوآوی است و می‌تواند کارزار دولت ایالات متحده برای کنترل فعالیت هوآوی را تشدید کند.


دولت آمریکا می‌کوشد متحدانش را قانع کند که در فناوری «فایو جی» از تجهیزات هوآوی استفاده نکنند.


به گفته‌ مقام‌های دولت آمریکا، شرکت هوآوی احتمالا ابزاری در دست دولت چین جهت جاسوسی از کشورهای خارجی، از جمله آمریکا است و خطری برای امنیت ملی کشورها محسوب می‌شود.


در مهم‌ترین پرونده حقوقی بین این شرکت و دولت آمریکا، منگ وانژو، دختر موسس هوآوی و مدیر بخش مالی این شرکت، به دلیل شکایت‌های آمریکا در سال ۲۰۱۸ در شهر ونکوور کانادا بازداشت شد و اکنون پرونده او برای استرداد به آمریکا در جریان است.


شرکت هوآوی و خانم منگ همه اتهامات از جمله کلاهبرداری بانکی و کلاهبرداری در نقل و انتقال ارز را رد کرده‌اند.


خبرگزاری رویترز می‌افزاید این مدارک جدید که در اعلام جرم آمریکا علیه شرکت هوآوی گنجانده نشده است، نشان می‌دهد که هوآوی برای یک شرکت ایرانی خدمات تلفن همراه سرورهای کامپیوتری، کلید و سایر قطعات ساخت شرکت آمریکایی «هیولت پاکارد» و نرم‌افزارهای ساخت سایر شرکت‌های آمریکایی از جمله مایکروسافت، سیمانتیک و نوول ارسال کرده است.


دولت آمریکا پیش از این گفته بود که شرکت هوآوی و خانم منگ با استفاده از روش‌های غیرقانونی، در ارسال تجهیزات و فناوری آمریکایی به ایران مشارکت داشته و با فریب دادن بانک‌های آمریکایی، از ایران پول خارج کرده‌اند.


در شکایت دولت آمریکا علیه این شرکت چینی همچنین ادعا می‌شود که هوآوی و خانم منگ با استفاده محرمانه از یک «شرکت زیرمجموعه غیر رسمی» در ایران به نام «اسکای کام»، این تجهیزات ممنوعه را ارسال کرده‌اند. این شرکت نیز مشغول نقل‌وانتقال پول از ایران و ارائه تجهیزات به شرکت‌های ایرانی بوده است.


آمریکا می‌گوید شرکت هوآوی به عمد از این روش استفاده کرده است که بعدا بتواند «ادعا کند از ارتکاب اعمال غیرقانونی از جمله نقض تحریم‌های آمریکا توسط شرکت اسکای کام اطلاع نداشته است».


نام «اسکای کام» که شرکت هوآوی آن را طرف معامله خود در ایران معرفی کرده بود، به عنوان متهم محلی در این شکایت قید شده است. اطلاعات مربوط به شرکت اسکای کام که در هنگ‌کنگ ثبت شده است نشان می‌دهد که این شرکت در ژوئن ۲۰۱۷ منحل شده است.


علاوه بر این، وزارت دادگستری ایالات متحده شرکت هوآوی چین را متهم کرده است که فناوری ردیابی و هویت‌یابی معترضان را در اختیار سازمان‌ها و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار داده است.


بر اساس ادعای آمریکا، شرکت هوآوی متهم شده است که «با نصب ابزار جاسوسی از جمله ادوات مورد نیاز برای رصد، تشخیص هویت و بازداشت معترضان، در جریان اعتراضات سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) در تهران به دولت ایران یاری رسانده است».


در بخش دیگری از گزارش رویترز آمده است که یک شرکت چینی دیگر به نام «پاندا اینترنشنال» که نام آن در شکایت آمریکا قید نشده است نیز در تهیه تجهیزات و فناوری برای پروژه در ایران مشارکت داشته است. این شرکت سابقه همکاری طولانی با هوآوی دارد و مالک آن یک شرکت دولتی چینی است.


یک سخنگوی شرکت هوآوی در پاسخ به سئوالاتی در مورد این مدارک جدید گفت: «با توجه به ادامه پرونده قضایی هوآوی نمی‌تواند در مورد این موضوع اظهارنظر کند».


او در عین حال به خبرگزاری رویترز گفته که این شرکت به «تبعیت از تمامی قوانین در همه کشورهای محل فعالیت خود از جمله قوانین و مقررات تحریم‌های سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا متعهد است».


منبع: رادیوفردا