انتشار ویروس کرونا و احتمال «منع آمد و شد» جهانی

ابتلا به ویروس کرونا با نام علمی "Covid 19" از لحاظ کشته‌ها و گسترش جغرافیایی آن افزایش یافته‌است، این در حالی که کشورها سریعاً محدودیت‌های بیشتری را در مورد رفت و آمد شهروندان خود وضع کرده‌اند که این امر احتمال یک "منع آمد و شد" جهانی را افزایش داده‌است.

از زمان انتشار این بیماری همه گیر در پایان ماه دسامبر، چین بیش از ۷۹ هزار مبتلا از جمله ۲ هزار و ۸۳۵ کشته را ثبت کرده‌است.


در سایر نقاط جهان، این ویروس در حدود ۶۰ کشور و منطقه شیوع یافته‌است. قطر نخستین مورد ابتلا را اعلام کرد به گفته مقامات دوحه این مورد توسط مردی است که به تازگی از ایران بازگشته است، در حالی که موارد ابتلای جدیدی در عراق و لبنان ثبت شده‌است. در ایران، مقامات ۹ مرگ جدید را به ثبت رسانده‌اند که این تعداد تلفات اعلام شده از سوی مقامات را به ۴۳ کشته و ۵۹۳ رسانده‌است، همچنین دولت به شهروندان توصیه کرده‌است که خانه‌های خود را ترک نکنند.


کره جنوبی، دومین کشور دارای میزان آسیب دیدگی، از ثبت ۸۱۳ ابتلای جدید به این بیماری خبر داد، این مسئله سریعترین شیوع روزانه را به خود اختصاص داده‌است. یکی دیگر از علائم نگران کننده در این کشور نیز ثبت اولین مورد مکرر ابتلا به کرونا است.


کرونا تقریباً هزار نفر را در ایتالیا آلوده کرده‌است که ۲۱ نفر از آنها جان باخته‌اند. در فرانسه، دولت ممنوعیت موقت تجمعات گسترده بیش از ۵۰۰۰ نفر را وضع کرد. دولت موناکو اولین مورد ابتلا را اعلام کرد، همچنین اکوادور اولین مورد ابتلا را اعلام کرد. همچنین چهار مورد ابتلا با منبع ناشناس در ایالات متحده کشف شده‌است.

منبع: الشرق الاوسط