علی افشاری - حل معمای لوینسون و جایزه بیست میلیون دلاری

علی افشاری - خانواده رابرت لوینسون افسر بازنشسته اف بی آی با صدور بیانیه ای رسمی اعلام کردند که با توجه به اطلاعاتی که سازمان سیا در اختیار آنها قرار داده به این نتیجه رسیده اند که او در زندان جمهوری اسلامی ایران چشم بر دنیا بسته است. آنها با ابراز تاسف از اینکه 13 سال جستجو و تلاش آنها برای بازگرداندن لوینسون به کشور زادگاهش به نتیجه نرسید، به جمهوری اسلامی حملات تندی کردند و گفته اند به پیگیری محاکمه کسانی که در ربایش و مرگ فرد اول خانواده شان مسئولیت داشتند، ادامه می دهند؛ آنها خواهان توجه جامعه جهانی به قساوت و دروغگویی حکومت ایران شده اند. همچنین ضمن تشکر از دولت دونالد ترامپ و مقامات ارشد آن چون مایک پمپئو وزیر خارجه، رابرت اوبرین مشاور امنیت ملی، ریچارد گرنل سرپرست اطلاعات ملی، جینا هسپل رئیس سیا و کریستوفر ری ای رئیس اف بی آی و نمایندگان سنای آمریکا چون بیل نلسون، مارک روبیوو باب مندنز و تد داتچ عضو مجلس نمایندگان برخی از مقامات دولت سابق آمریکا را به دلیل اهمال و بی اعتنایی در سرنوشت تلخ برای لوینسون مسئول دانسته و گفته اند روزی باید تاوان کارشان را پس بدهند. آنها اگرچه صراحتا اسم نبرده اند، اما اشاره شان به مسئولان امنیتی و سیاست خارجی دولت اوباما است. بدین ترتیب به نظر می رسد پرونده سیزده ساله تحقیق در مورد رابرت لوینسون بسته شد.

لوینسون از کارشناسان برجسته سابق اف بی آی در بخش جرائم سازمان یافته بود که در سال 1988 پیش از موعد خود را بازنشسته کرده بود. وی قرار بود در پوشش تحقیق در مورد قاچاق سیگار در ایران اطلاعاتی در خصوص پولشویی در ایران، اموال اکبر هاشمی رفسنجانی در خارج از کشور و کلا اطلاعاتی که باعث رسوایی مقامات مسئول ایران می شود، جمع آوری کند. لوینسون این پروژه را در قالب پروژه شرکت خصوصی اش با سازمان سیا انجام داد.


اگرچه جزئیات مربوط به زمان، مکان و چگونگی مرگ او مشخص نشده است، اما ظاهرا هم دولت آمریکا و هم خانواده وی مطمئن شده اند که او فوت کرده است. از قبل هم انتظار می رفت که وی زنده نباشد. اما مهمتر از جزئیات پرونده قدیمی ترین گروگان آمریکایی در ایران، چگونگی روشن شدن مرحله نهائی آن است. دونالد ترامپ بعد از ریاست جمهوری توجه ویژه ای به این پرونده نشان داد و جایزه بیست میلیون دلاری برای دریافت اطلاعات از سرنوشت وی تعیین کرد. در واکنش به این اتفاق، جمهوری اسلامی به کارگروه "ناپدیدشدگان قهری" سازمان ملل در حدود چهار ماه پیش اعلام کرده که لوینسون در دادسرای عمومی و انقلاب ایران پرونده باز دارد و البته به ادعای آنها این پرونده بعد از انتشار خبر ناپدید شدن وی تشکیل شده است. از همان ابتدا شواهد قابل اتکایی وجود داشت که وی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده است؛ اما معلوم نبوده و نیست چرا وی که بیماری های متعددی داشت، برای مدت طولانی در زندان نگه داشته شد و در نهایت نیز معلوم نیست آیا وی را کشته اند یا او فوت کرده است؟ تجزیه و تحلیل بیانیه صادر‌شده از سوی خانواده لوینسون احتمال قتل و یا اعدام را ضعیف جلوه می دهد.


حال به نظر می رسد اطلاع رسانی مقامات حکومتی به سازمان ملل چه بسا مقدمه دادن آگاهی پیرامون مرگ او باشد که اطلاعاتی را به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در اختیار گذاشته اند. همچنین این احتمال وجود دارد که جایزه 20میلیون دلاری یکی از نیروهای امنیتی و یا انتظامی درگیر در ماجرا را وسوسه کرده و اطلاعات را منتقل کرده است.


ویژگی های شخصیتی لوینسون چون بلند پروازی و اشتیاق به کارهای خارق‌العاده در فعالیت‌های امنیتی و تجسسی در کنار نیاز وی به پول برای تامین هزینه های خانوادگی و اعتماد بیجا به داوود صلاح الدین باعث شد تا جانش را بر سر این ماجراجویی بگذارد. او بی اعتنا به مخاطرات از دوبی به کیش سفر کرد و دیگر هیچ وقت نتوانست به آمریکا برگردد و یا در جایی در خارج از ایران رویت شود.


اما این اتفاق پیامدهای تخلف ناپذیری برای جمهوری اسلامی ایران دارد. او اولین مامور بازنشسته امنیتی آمریکا است که در گروگان گیری جانش را از دست داده است؛ اگرچه تاکنون دولت آمریکا از پذیرش مسئولیت ماموریت وی سرباز زده است، اما واکنش متناسب، انتظاری است که دولت آمریکا نمی تواند آن را نادیده بگیرد. واکنش آمریکا به لحاظ اقتصادی و امنیتی برای جمهوری اسلامی مشکل خواهد آفرید. همچنین در سطح جهانی نیز هزینه خواهد داشت و بیش از پیش چهره حکومت در انظار جهانیان را تیره می سازد.