ادامه آتش‌سوزی‌های مشکوک در تهران

در ادامه آتش‌سوزی‌‌های مشکوک در تهران و شهرهای دیگر، یکشنبه شب، ۱۱ خرداد ۹۹، «بوستان ولایت» در جنوب تهران (به سمت جاده بهشت زهرا) نیز آتش گرفت.

جلال ملکی سخنگوی آتش‌نشانی گفت آتش‌سوزی در علف‌های هرز و خشک در یک زمین ۳ تا ۴ هکتاری در قسمت انتهای «بوستان ولایت» در یک فضای متروکه روی داده است.


دوشنبه شب ۱۲ خرداد نیز بخشی از پارک چیتگر در غرب تهران در حاشیه بزرگراه تهران- کرج آتش گرفت. شاهدان عینی گفتند آتش‌سوزی در چیتگر عمدی بوده است. فردی که گفته می‌شود لباس سبز بر تن داشته چند نقطه از پارک را آتش زده و فرار کرده است.


صفایی معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ تهران در مصاحبه با شبکه خبر درباره این رویداد عنوان کرد که «به گفته شواهد عینی آتش‌سوزی عمدی بوده است».


مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در مطلبی کوتاه در اینستاگرامش نوشت: «چیتگر در آتش ندانم‌کاری‌ها، توطئه‌ها و اهمال‌ها می‌سوزد».


سه‌شنبه ۱۳ خرداد سرهنگ جلیل موقوفه‌ای از مقامات ارشد نیروی انتظامی تهران گفت وظیفه ذاتی پلیس است که به موضوع آتس‌سوزی در پارک چیتگر و «بوستان ولایت» وارد شود و آن را بررسی کند و پس از روشن شدن تحقیقات حتما با عاملان و مقصران برخورد خواهد شد.


با این حال او از اینکه گفته شد آتش‌سوزی عمدی بوده انتقاد کرد و گفت «متأسفانه برخی اظهار نظرهای شتاب‌زده و غیرکارشناسی از سوی افراد و برخی مدیران میانی مطرح شده که به هیچ عنوان مورد تایید پلیس نیست. در همین راستا نیز درخواست ما این است که از هرگونه اظهار نظر غیرکارشناسی در این موارد خودداری شود».


«بوستان ولایت» همان پادگان- فرودگاه معروف و قدیمی قلعه‌مرغی است که بخش‌هایی از اراضی آن در دوران شهرداری محمدباقر قالیباف به پارک تبدیل شد. این منطقه بیش از نیم قرن زمین‌های آن در اختیار نظامی‌ها بود و در بخش‌هایی از آن‌ هوانیروز ارتش و نیروی انتظامی مستقر بودند و از دو باند فرودگاه بطور مشترک استفاده می‌‌کردند.


با اجرای قانون «فروش و انتقال پادگان‌ها و سایر اماکن نیروهای مسلّح به خارج از حریم شهرها» عملاً دست فرماندهان ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی باز گذاشته شد تا از طریق زد و بند با شهرداری صدها هکتار زمین را بی‌سر و صدا غارت کنند و با سندسازی و کلاهبرداری پول‌های کلان به جیب بزنند.


اینهمه در حالیست که جابجایی و انتقال پادگان‌‌ها نیز زیر نظر علی خامنه‌ای صورت می‌گیرد. درواقع اوست که در نهایت باید بگوید کدام پادگان منتقل شود و همچنین تایید کند که در کجا مستقر شود. به عنوان نمونه، تمام پادگان‌هایی که نیروهای آن حافظ و پشتیبان حکومت‌اند و برای سرکوب اعتراضات ضروری‌ به شمار می‌روند نه تنها منتقل نشدند بلکه اراضی بیشتری به آنها اختصاص داده شده. «ستاد فرماندهی بسیج» و «دهکده مقاومت» در شرق تهران در کنار اتوبان تهرانپارس یکی از این پادگان‌هاست.


ارزش زمین‌های این پادگان‌ها فوق‌العاده زیاد است و چون در حیطه نفوذ نظامی‌هاست اخبار و گزارش‌های مربوطه یا رسانه‌ای نمی‌شود و یا با احتیاط به آنها پرداخته می‌شود.


بخش عمده اراضی اطراف پارک چیتگر نیز در اختیار نیروهای مسلّح است. چند «میدان تیر» آن حوالی وجود دارد که محلی برای تمرین و آموزش نظامی و اردوگاهی است و تماماً محافظت می‌شوند. شواهد و پیشینه‌‌ی آتش‌سوزی‌ها نشان می‌دهد که «حریق» یکی از علائم درگیری نیروهای مسلّح جمهوری اسلامی با یکدیگر یا با دیگر نهادها بر سر حفظ منافع هر کدام از این نهادها و فرماندهان آنهاست.


یکی از شبکه‌های اصلی و معروف زمینخواری درون حکومت، باند قالیباف است که اکنون بر ریاست مجلس شورای اسلامی تکیه زده است. مشخص نیست در آتش سوزی‌های اخیر این شبکه چقدر نقش داشته است اما قالیباف و اطرافیانش هم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی و هم در شهرداری پایتخت نفوذ دارند و اگر بنا باشد سناریوهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد، یکی از متهمان ردیف اول اینگونه رویدادها، همین شبکه‌های زمینخوار هستند که مستقیم و غیرمستقیم یادگرفته‌اند چطور با خرابکاری‌هایی که عمدتا با آتش و انفجار همراه است، رقبا را از میدان به در کرده و زمین‌ها را غارت کنند.


اکنون که محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی شده، همزمان به این معنی است که دایره‌ی نفوذش بیش از گذشته می‌شود و شبکه‌ی‌ متصل و رانتخوار وی دست بازتری برای فساد پیدا می‌کند. به این ترتیب طبیعی است که تحرکات رقبا نیز بیشتر شود. جدال فاسدان رانتخوار و زمینخوار را می‌توان در قالب بگومگوهای خفیف رسانه‌ای نیز دید.


صبح امروز سه‌شنبه ۱۳ خرداد نیز یک پاساژ بزرگ در «محمدشهر» کرج دچار حریق شد. شنیده‌ها حاکیست که مالکان فروشگاه‌های این پاساژ حزب‌اللهی‌ها هستند.


همچنین در دو سه هفته گذشته مجتمع تجاری «زیتون» متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مسجد «مالک اشتر» ستاد فرماندهی نیروی انتظامی در تهران و ساختمان اداره اطلاعات جهرم نیز بطور مشکوکی دچار آتش‌سوزی شدند.


گذشته از اینکه این حجم حریق متناوب در مدت زمان کوتاه غیرعادی به نظر می‌رسد، ولی قابل پیش‌بینی است که شمار این رویدادهای تخریبی که به منافع عمومی آسیب می‌رساند و دود آتش‌ آن به چشم مردم می‌رود، روز به روز تشدید شود.


منبع: کیهان‌لندن