رسانه‌های جمهوری‌اسلامی دربارهٔ غیزانیه چه می‌گویند؟

خوزستان که در چند سال گذشته به کلکسیونی از تجمعات صنفی، محیط زیستی، کارگری و قومیتی تبدیل شده بود، حالا تجمعات مطالبه خدمات عمومی پیش پا افتاده همچون آب و برق را نیز تجربه می‌کند. همزمان با عید فطر، تجمع اعتراضی مردم غیزانیه در اهواز به بی آبی، با ورود نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و پلیس با تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور با معترضان برخورد کرد. برخی از خبرگزاری‌ها به انعکاس این رویداد پرداختند.

در این میان و پس از واکنش‌های بسیار در شبکه‌های اجتماعی، خبرنگاران نزدیک به نهادهای امنیتی به سمت منطقه گسیل شدند.- فارس


خبرگزاری فارس وابسته به «سپاه پاسداران» این تجمع را «غیرقانونی» توصیف کرد و به نقل از محسن دالوند فرمانده انتظامی شهرستان اهواز آورده‌است: «تعدادی از مردم بخش غیزانیه صبح روز شنبه در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان به تأمین نشدن آب شربشان اقدام به بستن جاده «اهواز- رامهرمز- امیدیه» کردند که برای مدتی اخلال در تردد مسیر ترانزیتی گردید که پلیس برای جلوگیری از این کار وارد عمل شد. دو نفر از تجمع کنندگان به صورت سطحی مجروح و بازداشت شدند».


این خبرگزاری در ادامه با اعتراف به «وعده‌های محقق نیافته در غیزانیه» و «بی‌توجهی مسؤولان امر به مردم بخش غیزانیه در خصوص تأمین آب شرب» نوشته‌است: «زمستان سال ۹۵ استاندار خوزستان به منظور بررسی وضعیت شرب روستاهای بخش غیزانیه از این منطقه بازدید کرد و در این بازدید طی دو مصوبه مقرر شد ظرف ۳ ماه مشکل آب این روستاها حل شود، اما کماکان مشکل پابرجاست».-تسنیم


خبرگزاری تسنیم دیگر رسانه وابسته به «سپاه پاسداران» سعی کرده‌است که نشان دهد که «اوضاع در این منطقه آرام است و مسئولان درصدند تا مشکل را حل کنند».


تسنیم گزارش کرد «شیوع ویروس کرونا و وضعیت قرمز خوزستان مشکل کم‌آبی را در این منطقه تشدید بخشیده و فشار را بر مردم بیش از پیش کرده‌است. این مشکلات و عدم رسیدگی کافی مسئولان را می‌توان دلیل اصلی این اعتراض مردم غیزانیه دانست».


این خبرگزاری با اشاره به عبور لوله‌های نفت از وسط زندگی این منطقه، وجود ابتدایی‌ترین مشکلات را غیرقابل باور و آن را تابلوی از بی‌تدبیری شمرده‌است.


تسنیم در عین حال، اعتراف کرده‌است که این بخش محروم در تقسیم و سهم از این طلای سیاه نادیده انگاشته شده‌است.


طبق این گزارش، پس از ورود مأموران پلیس برای بازگشایی جاده، تعدادی از تجمع‌کنندگان با سنگ و چوب به سوی مأموران حمله‌ور شدند و دو مأمور پلیس را از ناحیه سر مجروح کردند.- دانشجو


خبرگزاری دانشجو وابسته به «سپاه پاسداران» نیز ضمن پرداختن به این موضوع به نقل از عادل حرباوی قائم مقام آبفای خوزستان، وعده داده که «مشکل آب غیزانیه خوزستان ظرف سه هفته آینده حل می‌شود».- ایسنا


خبرگزاری ایسنا نزدیک به دولت با انتشار اطلاعیه شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان گفته‌است که «موقعیت جغرافیایی منطقه» و «متوقف شدن پروژه‌های انتقال آب به این بخش به دلیل عدم تأمین اعتبارات لازم و عدم وجود مواد اولیه تولید لوله» دلیل بی آبی ۱۲ ساله این بخش پهناور از اهواز است.


این خبرگزاری در ادامه آورده‌است که «در حال حاضر راهکار فوری و کوتاه مدت برای تأمین آب شرب اهالی منطقه آبرسانی به وسیله تانکرهای سیار است».-رویداد۲۴


سایت رویداد۲۴ که خود را نزدیک به جریان اعتدالی می‌داند، در گزارشی مفصل به این موضوع پرداخته و با اهالی غیزانیه نیز گفتگو کرده‌است. این سایت با اشاره به تیراندازی به معترضان ماهشهر در موضوع افزایش قیمت بنزین، گفته که تصویر تیر خورده پای یک نوجوان، نام غیزانیه اهواز را به صدر اخبار ایران کشاند.


یکی از اهالی غیزانیه اهواز به رویداد۲۴ می‌گوید: «ما صدها مشکل داریم؛ بدبختی‌های ریزگرد، گرما، سیل، فاضلاب و بی‌برقی. ما در حالی آب نداریم که چند روستای ما در فاصله نزدیک به کارون هستند.»


او می‌گوید: «هر اتفاقی می‌افتد، فقط بلدند تیراندازی کنند و انگ براندازی می‌زنند و می‌گویند از مجرای قانونی اقدام کنید. ما چند سال است اعتراض می‌کنیم. جلوی استانداری رفتیم و ما آنقدر برای استاندار کم‌اهمیت بودیم که حتی نیامد حرف ما را بداند. ما با همین شرایط، دبه به‌دست پای صندوق رای رفتیم که بگوییم فقط به ما رسیدگی کنید اما همان روز عکس گرفتند و گفتند اینها مردم وفادار به نظام هستند و رفتند. خب اگر وفاداریم، پس چرا تیر می‌زنید؟»


این فرد اهل غیزانیه اهواز می‌گوید: «سهم ما این است که عید فطر گلوله بخوریم. کسی با دشمنش این کار را نمی‌کند که مسئولان خوزستان با ما می‌کنندمی گویند کارتان غیرقانونی است خب چرا هیچوقت هیچ‌کس با کارهای غیرقانونی مدیران چنین برخوردی نمی‌کند. وقتی می‌گویند یک ماه دیگر درست می‌شود و سه سال طول می‌کشد، قانونی است؟ چرا با پیمانکاران و مدیران آب و استاندار و بخشدار برخورد نمی‌کنید؟ چرا یکبار دادستان نمی‌رود یقه استاندار و بخشدار و پیمانکار را بچسبد که چرا با این مردم مثل حیوان برخورد می‌کنید؟ مگر دادستان مدعی العموم نیست؟ فقط برای تیراندازی به ما در صحنه هستند؟»


این فرد اهل منطقه غیزانیه اهواز ادامه می‌دهد: «ما روی نفت خوابیده‌ایم اما ریالی به ما نمی‌رسد. هر از مدتی به خاطر لوله‌های نفتی که از اینجا می‌گذرد، آتش‌سوزی می‌شود و فقط از ثروت نفت، دود و از بین رفتن رفتن زمین‌های کشاورزی سهم ما شده‌است.»


او می‌گوید: «مردم ماهشهر به وضعیت سخت و بدبختی که در آن گرفتار بودند، اعتراض داشتند و یکباره قیمت بنزین هم زیاد شد و اعتراضات آنجا زیاد شد. آنجا نفربر و دوشکا بردند و ماجرای همان نیزار به وجود آمد. واقعاً فکر می‌کنید همه چیز با همان تیراندازی‌ها تمام شد؟ اینجا منطقه ماست و باید به شما بگویم بعد از آن وضعیتی که آنجا پیش آمد، یک نفر ککش نگزید که برود ببیند به چند نفر شلیک شده یا مردم در چه شرایطی زندگی می‌کنند. فقط تیراندازی کردند و رفتند. الان هم همین است. اینها از مدیریت فقط بخش تیراندازی آن را بلدند. به خدا اگر تیراندازی هم نکنید، ما خودمان چند مدت دیگر جان می‌دهیم و می‌میریم و نیازی نیست گلوله بزنید. بدبختی ما کم است که باید نگران گلوله‌های اینها هم باشیم.»-سرخط


کانال تلگرامی «سرخط» نیز دربارهٔ این رویداد نوشت: «اینجا غیزانیه است، منطقه‌ای شامل ۸۰ روستای عرب‌نشین که سال‌هاست از تشنگی رنج می‌برد. ساکنین غیزانیه در حالی از فقدان آنتن‌دهی تلفن همراه، جاده‌های روستایی، امکانات بهداشتی و حتی آب شرب رنج می‌برند که در کنار یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان زندگی می‌کنند. سهم این مردم از سفره‌های عظیم نفت و گاز فقط دود است و آلودگی».دستپخت آمریکاست!


محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران نسبت به نبود آب شرب در منطقه غیزانیه واکنش نشان داد و در توییتر نوشت: «این صحنه‌ها از قبیل: مسجد سلیمان و برخی مناطق پیرامون عسلویه و… دستپخت افکار آمریکایی در اداره اقتصاد کشور است».


مقصود درودی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی ایران بدون اشاره به زخمی شدن تعدادی از روستاییان در توئیتی نیز نوشت: «بعد از مشکلات عدیدهٔ استان خوزستان از قبیل نیشکر هفت تپه و به تازگی غیزانیه، مسئولان همچنان از پاسخگویی فرار می‌کنند. اوج مدیریت ناکارآمد، بی‌لیاقتی، بی‌مسئولیتی و بی‌کفایتی را شاهد هستیم».**


غیزانیه بزرگترین و مهم‌ترین بخش اهواز در خوزستان با حدود ۲۵ هزار نفر جمعیت تشنه و نزدیک ۹۰ روستای تشنه تر است. فقط ۴۰ کیلومتر از اهواز به سمت شرق بروید تا باور کنید که غیزانیه در کنار ۱۰ دکل فعال نفتی و تولید روزانه حداقل ۷۰۰ هزار بشکه نفت ۵۰ سال آزگار تشنه است.


الشرق‌الاوسط