واکنش‌ها و جزییات جدید از ترور محسن فخری‌زاده

درحالی که واکنش‌ها به ترور محسن فخری‌زاده ادامه دارد، دو خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران با انتشار جزییاتی از ترور فخری‌زاده اعلام کردند که خودروی او و دو خودروی محافظش ابتدا با تیراندازی متوقف شده، سپس یک وانت پر از الوار در کنار خودروی او منفجر شده و پس از آن افرادی از نقاط نامشخص به سوی او و محافظانش تیراندازی کرده‌اند.

همزمان حسین علایی، از فرماندهان ارشد و پیشین سپاه پاسداران انجام این ترور را متکی بر «اطلاعات دقیق» و ناشی از «ضعفی در ساختار و سازوکارهای دستگاه‌های امنیتی ایران» دانست.


مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون گزارشی رسمی از جزییات ترور محسن فخری‌زاده منتشر نکرده‌اند اما امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، در یک برنامه تلویزیونی به بخشی از آن اشاره کرد و درباره سمت فخری‌زاده نیز گفت که او علاوه بر سمت‌های دیگر از جمله «سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی»، مدیر پدافند هسته‌‌ای ایران بوده است و به همین دلیل او روابط مستقیمی با دانشمندان و فعالیت‌های هسته‌ای داشت.


خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، در گزارشی از جزییات ترور محسن فخری‌زاده، نوشت که ظهر جمعه حوالی ساعت ۱۴ خودروی فخری‌زاده به همراه دو خودرو محافظ وارد آبسرد دماوند شده و یک کیلومتر جلوتر از ورودی شهر آبسرد و نزدیک باغی معروف به باغ سرهنگ خودرو با رگبار متوقف می‌شود».


به نوشته این خبرگزاری پس توقف خودروی فخری‌زاده و دو خودروی محافظ او «یک نیسان که در آن پر از الوارهای چوبی بوده است منفجر می‌شود و بعد از انفجار تا شعاع ۵۰۰ متری خیابان پر از تکه‌های خودرو و چوب دیده شده و بر اثر انفجار آسیب به دکل برقی مجاور نیسان برق شهر آبسرد نیز قطع» شد.


این خبرگزاری افزود که با وقوع انفجار، افرادی که «کمین کرده‌ بودند از نقاط نامشخصی شروع به تیراندازی به سمت خودروی این دانشمند هسته‌ای می‌کنند و یکی از محافظان نیز برای حفاظت از فخری‌زاده، خودرو را در مسیر رگبار قرار می‌دهد» و با این حال این اقدام مانع از اصابت گلوله به فخری‌زاده نشد و او دچار جراحات جدی شد.


در این گزارش آمده است که «بعد از فروکش کردن تیراندازی‌ها چند تروریست‌ متواری می‌شوند که جستجو برای پیدا کردن محل اختفای آنها در دماوند» ادامه دارد فارس نوشت که «بلافاصله بعد از پایان درگیری، محسن فخری‌زاده را به داخل درمانگاه شهر آبسرد منتقل می‌کنند و بعد از گذشت ۳۰ دقیقه با بالگرد به بیمارستان انتقال داده می‌شود».


امیر حاتمی وزیر دفاع اما درباره جزییات ترور فخری‌زاده، گفت: بر اساس گزارشات تیم همراه فخری زاده، ابتدا خودروی حامل ایشان مورد تیراندازی قرار می گیرد و پس از حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه بعد، یک خودروی نیسان حامل مواد منفجره در حدود فاصله ۱۵ تا ۲۰ متری خودروی ایشان منفجر می شود و جمع این‌ها، جراحاتی را به ایشان وارد می کند .»


وزیر دفاع گفت که فخری زاده با شدت جراحات به بیمارستان منتقل شد، اما کار تیم پزشکی به نتیجه نرسید.


امیر حاتمی همچنین از اسرائیل به عنوان مجری این عملیات ترور نام برد و گفت که به روشنی می‌توان دست اسرائیل، حامیش آمریکا و «عوامل خائن داخلی» را در ترور فخری‌زاده دید.


خبرگزاری فارس پیشتر گزارش داده بود که «سه یا چهار تن دیگر در این درگیری کشته شدند که گفته می‌شود از مهاجمان بوده‌اند» اما در گزارش جدید تاکید کرده که یکی از محافظان فخری‌زاده در صحنه کشته شده است اما وزیر دفاع گفت که فقط دو نفر از محافظان فخری‌زاده مجروح شده‌اند.


علاوه بر این، خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، درباره جزییات ترور محسن فخری‌زاده، گزارش داد که این عملیات ترور ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر جمعه انجام شد و در جریان آن «ابتدا یک دستگاه خودروی نیسان در میدان خلیج فارس آبسرد در حین عبور خودرو فخری‌زاده خود را منفجر می‌کند و سپس عامل بعدی اقدام به تیراندازی رگباری می‌کند.»


تسنیم افزود که در پی این تیراندازی «یکی از محافظان فخری‌زاده ۴ تیر خورد و محسن فخری‌زاده نیز در پی انفجار و اصابت تیر، پس از انتقال با بالگرد به بیمارستان» جان خود را از دست داد.


فرمانده کل سپاه پاسداران: انتقام سخت در دستور کار قرار دارد


حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، در پیامی از محسن فخری‌زاده، به عنوان «دانشمند شاخص عرصه صنایع راهبردی و دفاعی و استاد دانشگاه امام حسین» نام برد و گفت: طراحان، عاملان و حامیان این ترور بدانند انتقام و مجازات سخت از آنان در دستور کار قرار گرفته است.


محسن رضایی، از فرماندهان اسبق سپاه پاسداران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه «راه فخری‌زاده، طهرانی‌مقدم و قاسم سلیمانی ادامه دارد»، گفت: خروش انقلابی ما به زودی آمران و عاملان این جنایت و تک‌تک آن تارنشینان روسیاه تاریخ را با سیلی انتقام سخت از سریر قدرت پایین می‌کشد


همزمان محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، نیز گفت: بی‌تردید تمام عوامل و ایادی این حرکت مزورانه با تلاش نیروهای نظامی و امنیتی به‌زودی شناسایی شده و پاسخ سخت و کوبنده دریافت خواهند کرد


علایی: ساختار عملیاتی اسرائیل در ایران بسیار مجهز و پیشرفته و متکی بر اطلاعات دقیق است


همزمان حسین علایی، از فرماندهان ارشد و پیشین سپاه پاسداران، با بیان اینکه ترور محسن فخری‌زاده «هفتمین ترور دانشمندان هسته‌ای» در ایران است، طی یادداشتی تاکید کرد: ترور فخری‌زاده توسط اسرائیل بیانگر آن است که همچنان تشکیلات جاسوسی و عملیاتی اسرائیل در ایران فعال است.


علایی افزود که بیش از ده سال است که اسرائیل به طور مرتب در داخل ایران عملیات مختلف از جمله ترور دانشمندان را انجام می‌دهد و روش ترور فخری‌زاده، رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، مشخص می‌کند که «ساختار عملیاتی اسرائیل در ایران بسیار مجهز و پیشرفته و متکی بر اطلاعات دقیق» است.


رییس اسبق ستاد فرماندهی سپاه پاسداران در یادداشت خود ضمن اشاره به اینکه «اسرائیل تاکنون برای مقابله با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تمام ظرفیت‌های اطلاعاتی، امنیتی، سایبری، عملیاتی و دیپلماتیک خود را به‌کار گرفته است»، تاکید کرد که «باید احتمال داد که این برنامه ادامه خواهد یافت».


علایی تاکید کرد که صرفنظر از اهداف اسرائیل از انجام این ترورها،باید دید چه ضعفی در ساختار و سازوکارهای دستگاه‌های امنیتی ایران وجود دارد که علیرغم محتمل بودن ترور افرادی مانند فخری‌زاده و پیشبینی محافظ برای آنها، باز هم عملیات اسرائیل موفق می‌شود.


این فرمانده ارشد و پیشین سپاه پاسداران گفت که ترور فخری‌زاده نشان می‌دهد که واکنش‌های عملیاتی و دیپلماتیک ایران در برابر این ترورها بازدارنده نبوده است.

منبع:ایران‌اینترنشینال