سخنگوی خانواده‌های پرواز ۷۵۲: تا تحقیقات مستقل انجام نگیرد، غرامت را نمی‌پذیریم

به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره توافق سوئد و ایران برای پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی، حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده‌های پرواز ۷۵۲، از مخالفت خانواده‌ها با این اقدام پیش از انجام تحقیقات مستقل نوشت.

حامد اسماعیلیون که همسر و دختر خود را در این رویداد از دست داده است، عصر پنج‌شنبه در توییتر نوشت: «تمام خانواده‌های پرواز ۷۵۲ بر این امر اتفاق نظر دارند که تا مادامی که تحقیقات کامل و منصفانه‌ای انجام نگرفته باشد، هیچ غرامت و گزارشی را از ایران نپذیریم.»


حامد اسماعیلیون در توییتی دیگر از تماس تلفنی وزیر خارجه کانادا با خود خبر داد و نوشت که فیلیپ شامپین به او اطمینان داده هنوز هیچ توافقی میان ایران و کشورهای درگیر در این پرونده بر سر غرامت صورت نگرفته و از یادداشت تفاهم برداشت اشتباه شده است.


روز پنج‌شنبه در گزارش‌ها به نقل از آن لینده، وزیر خارجه سوئد آمده بود که با دولت ایران توافقی امضا شده که بر اساس آن جمهوری اسلامی باید به بازماندگان قربانیان سوئدی این حادثه غرامت پرداخت کند.


با این حال او نگفت که آیا ایران با دیگر کشورهایی که شهروندانشان را از دست داده‌اند نیز توافق مشابهی داشته است یا نه.


پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین حامل ۱۴۶ شهروند ایرانی، ۶۱ شهروند کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، ۱۱ شهروند اوکراینی، و شماری نیز شهروند افغانستان، سوئد و بریتانیا بود که همه آنها در پی شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند.

جمهوری اسلامی برای سه روز درباره علت سقوط هواپیما پنهان‌کاری کرد و سپس گفت که این رخداد نتیجه اشتباه سیستم پدافند بوده است.