پرتاب فضاپیمای آمریکایی به تعویق افتاد

پرتاب فضاپیمای حامل دو فضانورد عضو سازمان فضانوردی آمریکا، ناسا، که قرار بود چهارشنبه هفتم خرداد انجام شود، به دلیل شرایط بد آب و هوایی به تعویق افتاد.

گزارش های حاکی است در صورتی که شرایط جویی مساعد باشد این پرتاپ روز شنبه انجام خواهد شد.


«اسپیس اکس» شرکت خصوصی تولید موشک‌های فضا پیما و متعلق به ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی و مدیر شرکت خودروسازی تسلا، روز چهارشنبه آخرين تدارکات برای سفر دو فضانورد آمریکایی را در پایگاه فضایی فلوریدا به پایان رسانده بود.


این ماموریت اولین سفر فضایی فضانوردان آمریکایی طی ۹ سال اخیر از پایگاه‌های آمریکایی خواهد بود.


قرار بود این موشک فضاپیمای مدل «فالکون ۹» قرار است ساعت ۴.۳۳ دقیقه به وقت محلی ( ۲۰.۳۳ به وقت گرینویچ) از پایگاه فضایی کندی به فضا پرتاب شود.


این موشک حامل کپسولی است که دو فضانورد آمریکایی به نام‌های داگ هرلی و باب بهنکن را در یک سفر ۱۹ ساعته به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل خواهد کرد.


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز برای حضور در مراسم پرتاپ »اسپیس اکس» به مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا سفر کرده بود.


وی به همراه ملانیا ترامپ، همسرش از بخش های مختلف این مرکز فضایی آمریکا بازدید کردند.


مدیرناسا با نوشتن عبارت «برای ناهار بیرون می رویم» آمادگی برای این سفر فضایی را در توئیتر اعلام کرد، اما هوای ابری و طوفانی فلوریدا این پرواز را تا روز شنبه به تاخیر انداخت.


تمام مراحل پرتاب این فضاپیما روز چهارشنبه انجام شد، اما در نهایت هاگ هرلی و باب بهنکن از این فضایپما پیاده شدند.


ایلان ماسک، صاحب شرکت «اسپیس اکس» و جیم بریدنستاین، مدیر ناسا که به خاطر شیوع ویروس کرونا ماسک به چهره داشتند برای ملاقات با فضانوردان به پایگاه فضایی رفتند.


نیروی هوایی آمریکا صبح روز چهارشنبه اعلام کرد که احتمال ۵۰ درصد ابری شدن آسمان فلوریدا ممکن است این سفر را به تاخیر بیاندازد. در این صورت پرتاب موشک به روز شنبه موکول خواهد شد.


موشک و کپسول حامل فضانوردان قرار است از همان سکوی پرتابی که در سال ۲۰۱۱ برای آخرین پرواز فضایی ناسا مورد استفاده قرار گرفت به فضا پرتاب شود.


به گفته مدیر ناسا موفقیت این پرواز یکی از الویت‌های اصلی ناسا یعنی از سرگیری پروازهای فضایی از خاک آمریکاست. طی ۹ سال گذشته فضانوردان آمریکایی به وسیله فضاپیماهای مدل سویوز روسیه به ایستگاه فضایی بین المللی رفته‌اند.


این پرواز فضایی برای ایلان ماسک نیز موفقیت دیگری در زمينه استفاده مجدد از موشک‌های فضاپیمای است. شرکت «اسپیس اکس» در زمینه کاهش هزینه سفرهای فضایی و تسهیل آن پیشرو بوده است.


آخرین باری که ناسا برای اعزام فضانوردان به فضا از موشک و فضاپیماهای جدید استفاده کرد حدود چهل سال پیش و در آغاز برنامه فضایی شاتل بود.


ایلان ماسک در سال ۲۰۰۲ شرکت «اسپیس اکس» را تاسیس کرد. این اولین باری است که این شرکت فضانوردان را به مقاصد فضایی حمل می کند. تاکنون تمامی ماموریت‌های فضايی این شرکت انتقال محموله بوده است.


«اسپیس اکس» سال گذشته انتقال کپسول مخصوص سفر فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی را با موفقیت آزمایش کرد.