ایران در لیست چهار کشور بحرانی شکاف جنیستی جهان قرار گرفت

دیدگاه‌نو؛ در گزارش مجمع جهانی اقتصاد در خصوص شکاف جنیستی ۲۰۲۰ وضعیت کشور ایران با ۶ پله سقوط در میان ۱۵۳ کشور رتبه ۱۴۸ جهان را کسب کرده است. وضعیت ایران در حوزه منطقه‌ای نیز به رتبه ۱۶ کاهش یافته و این وضعیت نشان از افزایش شکاف جنیستی در ایران دارد.

در حالی ایران در دوران جمهوری‌اسلامی در وضعیت بحران و گسیختگی اجتماعی به سر می‌برد که طبق آمار وضعیت ایران از کشورهای تندرو همچون عربستان سعودی نیز بدتر شده است. گسیختگی اجتماعی و فشار بر فعالان برابری جنیستی در ایران به نسبت دیگر کشورهای منطقه و جهان افزایش چشمگیری پیدا کرده است.


ایران که در جدول گزارش مجمع جهانی اقتصاد در رتبه ۱۴۸ قرار دارد صرفا بهتر از سه کشور سوریه، عراق و یمن است که این کشورها از منظر اجتماعی و حقوق‌شهروندی در جایگاه بسیار بدی قرار دارند و پس از این کشورها ایران قرار دارد که با کشور اسرائیل فاصله بسیار زیادی دارد.


اسرائیل در میان کشورهای منطقه که شامل خاورمیانه و شمال آفریقا است در جایگاه اول قرار دارد و این کشور در رتبه جهانی در جایگاه ۶۴ قرار گرفته است.


پس از اسرائیل، امارات متحده عربی، کویت، تونس، ترکیه، الجزیره، بحرین، مصر، قطر، اردن، موریتانی، مراکش، عمان، لبنان، عربستان سعودی و ایران قرار دارد که به ترتیب اول تا رتبه شانزدهم شکاف جنیستی هستند.


بنابر گزارش مجمع جهانی اقتصاد اسرائیل در جایگاه ۶۴ قرار دارد و پس از آن کشورهای منطقه‌ای در رتبه ۱۲۰ به بالاتر هستند.