اسناد فوق‌محرمانه آمریکا درخصوص انقلاب ۵۷ منتشر شد

به تازگی اسناد بانک چیس منهتن درباره پروژه عقاب که به انقلاب ۵۷ ایران ارتباط دارد منتشر شده است.در این اسناد علیرغم باورهای عمومی، جیمی کارتر، رییس جمهور آمریکا، محمدرضا پهلوی، شاه ایران را تشویق کرد تا معترضان در جریان انقلاب را بکشد. فرستاده ویژه کارتر به ایران به شاه گفته بود که سر و سینه معترضان را هدف قرار دهد اما شاه از این اقدام خودداری کرد.


این اسناد برای نخستین بار توسط نیویورک تایمز منتشر شده و در اختیار دانشگاه ییل بوده و قرار بوده تا قبل از مرگ راکفلر منتشر نشود. راکفلر در سال ۲۰۱۷ درگذشت.


ژنرال رابرت هایزر، فرستاده ویژه کارتر به تهران، در یک ضیافت نهار در کلوپ «کینکرباکر» در شهر نیویورک به اعضای تیم «پروژه عقاب» گفته بود که او فرماندهان ارشد ارتش ایران را ترغیب کرد برای حفظ سلطنت شاه معترضان را تا هر اندازه که لازم باشد به قتل برسانند.


ژنرال هایزر به فرماندهان ارشد ایرانی گفته بود: «من از دست ارتشی‌ها به خشم آمده و صدایم را بلند کردم» اما آن‌ها برای کشتن معترضان «دل و جرات نداشتند».


در بخشی دیگر از این اسناد آمده است: «برخلاف آنچه تصور می‌شود، روح الله خمینی نبود که برای به قدرت رسیدن رونالد ریگان گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا را تمدید کرد. کارتر برای پایان دادن به گروگانگیری با ایران به توافق رسیده بود. اما «راکفلر» که یک جمهوری خواه بود این توافق را برهم زد.»/ منبع توییتر ایران‌اینترنشینال