فارن‌افرز: رئیس‌جمهور بعدی ایران از «سپاه پاسداران» خواهد بود

نشریه آمریکایی فارن‌افرز (Foreign Affairs) پیش‌بینی کرد که رئیس‌جمهور بعدی ایران از سپاه پاسداران باشد.

این نشریه در گزارشی که روز جمعه منتشر کرد، گفت: «سپاه پاسداران برای تصاحب ایران آماده می‌شوند. جمله جدیدی وجود دارد که در ایران پخش می‌شود: قدرت از سر تا پا توسط مردان عمامه پوش و مردان چکمه پوش بلعیده می‌شود».


این گزارش افزود: «پارلمان جدید ایران تازه‌ترین شواهد را ارائه می‌دهد. رئیس آن، محمد باقر قالیباف سرتیپ سابق سپاه است و دو سوم اعضای پارلمان یا اعضای سابق هستند یا هنوز وابسته به سپاه و سازمان‌های تابعه آن هستند».طبق گزارش این نشریه آمریکایی، «مدت‌ها است که بسیاری در ایران و ایالات متحده انتظار دارند سپاه پاسداران، دولت ایران را به دست بگیرد. گام بعدی برای رسیدن به این نتیجه انتخاب نامزد سپاه به عنوان رئیس‌جمهور در سال ۲۰۲۱ خواهد بود».


نشریه فارن‌افرز تأکید کرد که ایران «کشوری تقسیم شده، که نهادهای منتخب امور روزمره حکومت را زیر نظر دفتر قدرتمندتر رهبر ایران (علی خامنه ای) اداره می‌کنند، دفتری که حرفش در نهایت توسط سازمان‌هایی از جمله سپاه پاسداران شنیده می‌شود».


نویسنده گزارش با بیان این که «بیش از دو دهه، اصلاح طلبان در ساختار سیاسی ایران تلاش کرده‌اند تا قدرت نهادهای منتخب را در برابر قدرت دولت موازی تحکیم کنند. اکنون، آنها با شکست آن پروژه کنار می‌آیند - و برای یورش رهبران دولت موازی به ارگان‌های منتخب و تحکیم قدرت خود آماده می‌شوند».


در ادامه آمده‌است: «این واقعیت که ایران به زودی شاهد اداره دولت توسط ارتش خواهد بود، نتیجه فرض شده‌ای نیست، اما به نظر می‌رسد محتمل‌ترین گزینه باشد. ایرانی‌ها در نتیجه تنش‌های حزبی و وخیم تر شدن بحران‌ها ناامید شده‌اند. تحریم‌های آمریکا شریان اقتصادی این کشور را کاهش داده‌است: قدرت خرید مردم این کشور حتی با افزایش وسواس عمومی مردم در ثروت به دو سوم آنچه که یک دهه پیش بود کاهش یافته‌است. غرور زخمی شده و نارضایتی ایرانی‌ها که نمی‌توانند از جایگاه بین‌المللی شایسته خود برخوردار شوند، منجر به ظهور شکل جدیدی از ملی‌گرایی می‌شود».


نشریه آمریکایی فارن‌افرز در پایان تأکید کرد، «به نظر می‌رسد حسن روحانی رئیس‌جمهور قادر به عملی کردن وعده‌های خود در سیاست داخلی یا خارجی نیست».

منبع: الشرق‌الاوسط