مهمترین بخش مناظره دونالد ترامپ و جو بایدن

اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بین دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، و جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها، در شهر کلیولند در ایالت اوهایو برگزار شد.

کریس والاس از شبکه فاکس نیوز، مجری نخستین مناظره انتخاباتی بین دونالد ترامپ و جو بایدن است. دو نامزد ریاست‌جمهوری مناظره خود را در مورد اقدام دولت ترامپ در معرفی امی کنی برت برای تصدی پست قاضی دیوان عالی آغاز کردند.


جو بایدن در اولین مناظره انتخاباتی با دونالد ترامپ، گفت که «ترامپ می‌خواهد مردم را از حق بهداشت رایگان محروم کند»، ترامپ با تاکید براینکه «اوباماکر فاجعه» است، گفت:من می‌خواهم به مردم حق انتخاب بدهم. اوباماکر فاجعه است و زیادی گران است.


دونالد ترامپ با تاکید براینکه «کرونا تقصیر چین بود» و «دموکرات‌ها می‌خواهند کشور را تعطیل کنند»، در پاسخ به سخنان بایدن در خصوص مرگ دویست هزار نفر بر اثر کرونا در ایالات متحده آمریکا، خطاب به جو بایدن گفت: تو نمی‌دانی چند نفر در چین مرده‌اند. تو نمی‌خواستی مرزها را ببندی و آن را نژادپرستانه می‌دانستی ولی من مرزها را بستم. فرمانداران دموکرات از من تقدیر کردند. تجهیزات بهداشتی دادیم و نزدیک به واکسن هستیم.


جو بایدن گفت: «ترامپ فقط ۷۵۰ دلار مالیات داده» است، گفت که «ردیف‌های مالیاتی که به ترامپ اجازه داد از یک معلم کمتر مالیات بدهد را لغو می‌کنم. شرکت های بزرگ نباید ۲۸ درصد مالیات بدهند.» دونالد ترامپ در پاسخ گفت: من میلیون‌ها دلار مالیات داده‌ام. اظهارنامه مالیاتی‌ام آماده شود می‌بینید. در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلیون‌ها دلار مالیات داده‌ام.


دونالد ترامپ درباره برنامه های اقتصادی تاکید کرد که «من در ۴۷ ماه بهتر از بایدن در ۴۷ سال کار کرده‌ام». او با اشاره به اینکه بایدن معاون اوباما بود، گفت: دولت اوباما کندترین بازگشت اقتصادی را داشته است، اگر طرح بایدن پیش برود کلی از شرکت‌ها از آمریکا می‌روند.


جو بایدن با بیان اینکه «ما هرگز از مسئولیت برای تحقق عدالت برای مردم شانه خالی نکرده‌ایم»، گفت: «پس از کشته شدن جورج فلوید، ترامپ از گاز اشک‌آور استفاده کرد تا جلوی کلیسا برود. برای ترامپ سیاهپوستان مهم نیستند و کارهایش برای آنها فاجعه‌بار بوده است.» بایدن افزود: «پلیس از اتفاقاتی که برای فلوید افتاد راضی نیستند. اما خشونت در برابر خشونت درست نیست». او گفت: در طول دوره ترامپ جرايم افزایش یافته است.


ترامپ: ما سنا و مجلس نمایندگان را داریم. قاضی که برای دیوان عالی انتخاب کردم گزینه بسیار خوبی است.


بایدن: باید برای انتخاب قاضی دیوان عالی تا صبر کنیم. مری کنی برت می‌خواهد مردم را از بیمه بهداشتی محروم کند. او مخالف حقوق زنان است.


ترامپ: ما سنا را داریم و من رییس جمهورم و الان فرصت داریم قاضی دیوان عالی را انتخاب کنیم.


ترامپ: کرونا تقصیر چین بود. تو نمی‌دانی چند نفر در چین مرده‌اند. تو نمی‌خواستی مرزها را ببندی و آن را نژادپرستانه می‌دانستی ولی من مرزها را بستم. فرمانداران دموکرات از من تقدیر کردند. تجهیزات بهداشتی دادیم و نزدیک به واکسن هستیم.


بایدن: ترامپ اقتصاد را خوابانده ترامپ: اگه تو در قدرت بودی خیلی بیشتر در اثر کرونا می‌مردند بایدن: من طرفدار واکسن هستم اما به ترامپ اعتماد ندارم به دانشمندان اعتماد دارم.


ترامپ: من با شرکت فایزر و جانسون و جانسون حرف زدم و گفتند واکسن کرونا سریع آماده می‌شود. ممکن است قبل از اول نوامبر و انتخابات واکسن را بسازیم و ارتش آماده توزیع است بایدن: ترامپ آدمی است که گفت مایع ضدعفونی‌کننده تزریق کنید.


ترامپ: ما بهترین اقتصاد تاریخ آمریکا را ساختیم و بعد به دلیل کرونا و برای جان مردم آن را تعطیل کردیم. تقصیر چین بود. بایدن می‌خواهد دوباره اقتصاد را تعطیل کند اما اینها نمی‌خواهند. مردم با رعایت بهداشت می‌توانند دوباره به سر کار برگردند. بستن اقتصاد به مردم لطمه می‌زند.


بایدن: ترامپ فقط ۷۵۰ دلار مالیات داده. اولین رییس جمهوری است که بعد دوره‌اش مشاغل کمتر می‌شود. کسانی که در خط مقدم بودند کارشان را از دست داده‌اند. چرا مردم آمریکا برایش مهم نیست و می‌خواهد اقتصاد را باز کند. مدارس را به دلیل هزینه بالا باز نکرد. برای کسب‌وکارهای کوچک کاری نکرد.


ترامپ: من میلیون‌ها دلار مالیات داده‌ام. اظهارنامه مالیاتی‌ام آماده شود می‌بینید. در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلیون‌ها دلار مالیات داده‌ام.


ترامپ:‌ از طرفدارانم می‌خواهم به حوزه‌های رای‌گیری بروند و شاهد روند باشند اما امروز در فیلادلفیا اخراج شده‌اند. نمی‌توانم بپذیرم برگه‌ها دستکاری شوند. سه روز پیش برگه رای که اسم من رویش بود در سطل آشغال پیدا شد.


بایدن: من نتیجه انتخابات را می‌پذیرم و رییس جمهوری همه خواهم بود نه فقط دموکرات‌ها./ ایران‌اینترنشینال