ابوالفضل قدیانی: نظام فاسد و استبدادی جمهوری اسلامی، اصلاح‌ناپذیر است

ابوالفضل قدیانی، از منتقدان سرسخت رهبر جمهوری اسلامی، به مناسبت سالگرد اعتراضات سراسری آبان‌ماه گذشته، از "جنبش جان‌به‌لب‌رسیدگان" یاد کرده و هشدار داده است که جامعهٔ ایران به‌شدت مستعد جنبش و قیام است.

ابوالفضل قدیانی در یادداشت خود، با گرامی‌داشت یاد قربانیان اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸ آغاز کرده و خواستار یاری‌رسانی به خانواده‌های آنان برای دادخواهی شده است.


قدیانی ضمن بیان این که در اعترضات آبان‌ماه ماموران حکومتی "به قصد کشتن معترضان قلب و مغزشان" را هدف قرار داده‌اند، تاکید کرده که این اقدام به دستور علی خامنه‌ای صورت گرفته است.


او در ادامه یادداشتش به دستگیرشدگان آبان‌ماه گذشته نیز اشاره کرده، شمار آنها را "بیش از هشت هزار نفر" برشمرده و نوشته است: «همه یا بسیاری از آنان مورد ضرب و شتم و شکنجه وحشیانه قرار گرفتند».


قدیانی با توصیف جمهوری اسلامی به عنوان « نظام استبدادی» گفته است که این حکومت « تمام راه‌های اصلاحی را مسدود و کشور را با بن‌بست روبرو کرده است».


قدیانی در این راستا از نادر مختاری نام برده است که به گفته او، بر اثر شکنجه دچار سکته مغزی شده، به اغما رفته و مدتی بعد جان سپرده است.


این فعال سیاسی چنین اقدامی را "قتل غیرمستقیم زندانیان بی‌پناه" خوانده و تصریح کرده است که عللل این گونه رفتار، «اولاً بی‌ارزش بودن جان مردم نزد حاکمان خودپرست است، ثانیاً هراس و وحشت از دست دادن این قدرت نامشروع و فاسد توسط قیام مردم است، ثالثا ایجاد رعب و وحشت در میان مردم مخالف حکومت در راستای استراتژی شکست خورده و رسوای نصر بالرعب است.»


افزایش خشم و نفرت مردم


ابوالفضل قدیانی بر این نظر است که این گونه اقدامات، بر خشم و کینه و نفرت مردم «از مستبدان» می‌افزاید و «پرونده سیاه نظام استبداد دینی و مستبد امروز ایران علی خامنه‌ای» را قطورتر می‌کند.


او در ادامه از زندانیان سیاسی و عقیدتی نسرین ستوده، محمد نوری‌زاد، جعفر عظیم‌زاده، سهیل عربی، منوچهر بختیاری پدر پویا بختیاری از جانباختگان آبان ماه ۹۸، شاهین ناصری که گفته می‌شود شاهد شکنجه‌های نوید افکاری بوده، آتنا دائمی، اسماعیل عبدی، محمد حبیبی، سهیلا حجاب، هاشم خواستار، آرش صادقی، گلرخ ایرایی ، محمد حسین سپهری، فرهاد میثمی، سه عضو کانون نویسندگان، محمد نجفی نام برده است که به گفته او، مانند «سایر زندانیان سیاسی به نحوی از انحاء تحت ظلم و ستم قرار دارند».


قدیانی با تاکید بر این که دستگیری فعالان سیاسی "از بن و بنیاد خلاف قانون و خلاف حقوق بشر است"، خواستار آزادی بدون قید و شرط آنها شده است.


"آب در هاون کوبیدن"


این زندانی سیاسی سابق ضمن اشاره به «ظلم‌های گوناگون در حق اکثریت قاطع مردم» نوشته است، جمهوری اسلامی و رهبر آن تلاش می‌کنند، «چند صباحی بیشتر به‌زور سرنیزه بر سر مردم مسلط باشند و حکمفرمایی کنند.»

او ضمن یادآوری این که حکومت‌های استبدادی تداوم نداشته‌اند و نخواهند داشت، تاکید کرده است که جامعهٔ ایران «به‌شدت مستعد جنبش و قیام است و هر زمان که فرصت و موقعیت مناسبی فراهم شود جنبش تغییر و تحول خواهی ملی به راه خواهد افتاد و شهرها و خیابان ها و میادین و... را تسخیر خواهد کرد».


قدیانی به این نتیجه رسیده است که حکومت اسلامی ایران اصلاح‌ناپذیر است و "بنابراین دم از اصلاح نظام زدن جهد بی توفیق و آب در هاون کوبیدن است."


او از علی خامنه‌ای خواسته است، از قدرت کنار برود و از این طریق زمینه را برای برگزاری همه‌پرسی تعیین نوع حکومت فراهم کند.


این فعال سیاسی در بهمن ۱۳۹۶ نیز در بیانیه مشترکی با ۱۴ تن از فعالان سیاسی، فرهنگی و مدنی با تاکید بر "اصلاح‌ناپذیری" جمهوری اسلامی، خواستار برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد برای "گذار مسالمت‌آميز" به یک حکومت دموكراتیک سکولار شده بود.


ابوالفضل قدیانی در فروردین امسال هم به رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرده و گفته بود، "سلطه‌ غاصبانه‌ علی خامنه‌ای و نیز حاکمیت نظام جمهوری اسلامی بر این کشور" مشکلی بزرگ‌تر از ویروس کرونا است./ منبع:دویچه وله