«فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء» می‌خواهد در «انتخابات ۱۴۰۰» شرکت ‌کند!

یک عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی از آمادگی سعید محمد فرمانده قرارگاه «خاتم‌الانبیاء» برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ خبر داده است.

یک هفته پس از آنکه حسین دهقان از اعضای ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای حضور در رقابت‌‌های سیزدهمین دوره انتخابات استصوابی ریاست جمهوری اسلامی اعلام آمادگی کرد، حالا خبر حضور سعید محمد فرمانده قرارگاه «خاتم‌الانبیاء» به این انتخابات نیز مطرح شده است.


در عین حال حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه در گفتگو با روزنامه اعتماد درباره انتخابات ۱۴۰۰ گفته که «فضای انتخاباتی کشور بیشتر تحت تأثیر کُروناست و با این وضعیت، نه جلسه‌ای برگزار می‌شود و به تبع تصمیمی هم گرفته نمی‌شود.»


حمیدرضا ترقی با بیان اینکه «اصولگرایان چالش و مشکلی ندارند» گفته که «هدف اصلی این است که دولت جوان انقلابی و حزب‌اللهی را تشکیل دهیم» و بلافاصله افزوده است که «البته چندان بر اینکه حتما جوان باشد، تاکیدی نیست!»


عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه بر نامزدی فرمانده قرارگاه «خاتم‌الانبیاء» تأکید کرده و گفته که «سعید محمد هم در همه محافل مطرح است و خودشان هم پیگیری و مطرح می‌کنند.»


پیشتر نیز نام سعید محمد به عنوان یکی از کاندیداهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده بود و به نظر می‌رسد مورد حمایت بخشی از نیروهای اصولگرا قرار دارد.


مرتضی طلایی نایب رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران و رئیس پلیس پیشین تهران بزرگ در اظهار نظری گفته بود که «نامزدی شخصیت‌های نظامی در انتخابات هیچ ایرادی ندارد.»


منصور حقیقت‌پور از چهره‌های نظامی و مشاور علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی نیز درباره احتمال حضور یک فرد نظامی در پاستور اعلام کرده بود که «ریاست جمهوری یک فرد نظامی هیچ اشکالی ندارد چرا که اغلب مقامات کنونی ما فرمانده جنگ بودند.»


سردار حسین دهقان از اعضای ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هفته گذشته بطور رسمی حضور خود در رقابت‌‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی را اعلام کرد و حالا به نظر می‌رسد یک پاسدار جوان‌تر اما پرحاشیه‌تر نیز برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی آماده می‌شود.


او یک ماه پیش و در نیمه آبان‌ماه در پاسخ به اینکه آیا در انتخابات نامزد خواهد شد یا نه، گفته بود «بستگی به شرایط دارد. باید توجه کنیم که شرایط این دوره از انتخابات پیچیده است باید جلوتر برویم و ببینیم چه اتفاقاتی در انتظار ما است.»


سردار سرتیپ دوم سعید محمد جزو نسل دوم فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دارای مدرک دکترای مهندسی عمران با گرایش راه و ترابری از دانشگاه «تربیت مدرس تهران» است. او در سال ۱۳۶۶ و در سن ۱۹ سالگی به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.


سعید محمد مهرماه ۱۳۹۷ از سوی سردار عزیز جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به فرماندهی قرارگاه «خاتم الانبیاء» منصوب شد. او پیش از آن مدیرعامل گروه ایرانیان اطلس، سازنده و مالک چندین مرکز خرید در شهرهای مختلف ایران بود اما چندان نامی از او در رسانه‌ها مطرح نشده بود.


سعید محمد از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ نیز مدیرعامل گروه «سپاسد» وابسته به سپاه پاسداران بود. این گروه عمرانی سوابق ساختن سدهایی چون «گتوند»، «کارون ۴»٬ «رودبار لرستان»٬ «نرماب»٬ «بختیاری»، «مشمپا» و همچنین پروژه‌های حمل و نقل ریلی از جمله «خط ۷ متروی تهران»٬ «متروی شهر جدید پرند» و «مترو هشتگرد» را در کارنامه خود دارد.


سعید محمد با حاشیه‌هایی در رابطه با زد و بندهای مالی با مافیاهای اقتصادی نیز روبروست. در روزهای گذشته خبر امضای توافقنامه‌ای به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه فولاد بناب آذربایجان شرقی میان سعید محمد و مهدی جهانگیری یکی از متهمان فساد کلان اقتصادی و اداری منتشر شد.


مهدی جهانگیری در مراسم امضای این قرارداد گفته بود که با قرارگاه «خاتم الانبیاء» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشینه همکاری تنگاتنگ دارد و سال گذشته نیز پروژه «آهن اسفنجی بافت» در استان کرمان را انجام داده و هم‌اکنون نیز این همکاری در راه‌اندازی کارخانه‌هایی برای تولید «کنسانتره» سنگ آهن در شهرستان سیرجان در استان کرمان ادامه دارد.


امضای این قرارداد سبب شد کانال تلگرامی «سپاه پاسداران» ناچار به واکنش شده و بنویسد: «آقایان تکلیف ما را روشن کنید؛ جهانگیری مفسد اقتصادی هست یا نیست؟ اگر مفسد است چرا چند سال پرونده متوقف است و آزادانه با خاتم توافقنامه می‌بندد؟ اگر مفسد نیست علنا اعلام کنید و بگویید ما اشتباه کردیم یک کارآفرین و تولیدکننده و فعال اقتصادی را چند ماه زندان کردیم و آبرویش را بردیم!»


این یادداشت با اینکه ساعاتی بعد حذف شد اما هنوز در گروه‌های تلگرامی دست به دست می‌چرخد. به نظر می‌رسد طیفی از اصولگرایان برای فضاسازی به ‌منظور پیروزی کاندیدای مورد نظر خود در رقابت درون‌گروهی و پشت پرده اصولگرایان در حال تلاش هستند و سعید محمد یکی از افراد مورد نظر آنهاست.


همچنین نامزدی سعید محمد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ممکن است مورد حمایت برخی مافیاهای اقتصادی نیز قرار بگیرد چرا که روابط گسترده سعید محمد به دلیل سال‌ها فعالیت در بدنه یکی از بازوهای اقتصادی جمهوری اسلامی یعنی قرارگاه «خاتم‌النبیاء» می‌تواند در صورت پیروزی او در انتخابات کانال رانت بزرگی برای آنها ایجاد کند.


در آنسو اما اصلاح‌طلبان می‌کوشند نامزد شدن چهره‌های سپاهی را موضوعی هولناک نشان دهند. این در حالیست که ورود چهره‌های نظامی در بدنه دولت و دیگر نهادهای حکومتی موضوع تازه‌ای نیست و سپاهیان همواره در بخش‌های مختلف نظام حضوری گسترده و رابطه خوبی نیز با اصلاح‌طلبان داشته‌اند. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سردار محمد باقر قالیباف رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی و محمد ضرغامی رئیس صداوسیمای جمهوری اسلامی، همگی از جمله اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌اند.

منبع:کیهان‌لندن