آمریکا «گروه شهید میثمی» را به اتهام پژوهش روی تسلیحات شیمیایی تحریم کرد

آمریکا یک نهاد ایرانی و رئیس آن را به اتهام تحقیقات بر روی تولید تسلیحات شیمیایی تحریم کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۳ آذر با انتشار گزارشی، از تحریم «گروه شهید میثمی» و مهران ببری رئیس این نهاد وابسته به «سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی ایران» خبر داد.

تحریم این نهاد ایرانی به اتهام پژوهش بر روی تولید تسلیحات شیمایی چند روز پس از ترور محسن فخری‌زاده از محققان ارشد برنامه هسته‌ای ایران در آبسرد دماوند انجام شده است.


محسن فخری‌زاده قبل از ترور، رئیس سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی ایران بود که زیرنظر وزارت دفاع جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند.‎


استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا همزمان با اعلام تحریم گروه شهید میثمی اعلام کرد: «تولید تسلیحات کشتار جمعی ایران تهدیدی برای کشورهای منطقه و جهان است».


او با انتشار بیانیه‌ای گفت: ایالات متحده آمریکا در مقابل هر تلاش جمهوری اسلامی برای تولید تسلیحات شیمیایی که ممکن است مستقیما توسط خود رژیم یا گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه استفاده شود، ایستادگی خواهد کرد.


ایران بارها تولید تسلیحات کشتار جمعی مانند بمب اتمی یا شیمیایی را رد کرده است.


بر اساس تحریم‌های آمریکا، دارایی‌ شرکت‌ها یا افراد ایرانی تحریم شده در ایالات متحده مسدود می‌شود و شرکت‌ها یا افرادی که با این نهادها یا اشخاص ارتباط مالی و تجاری داشته باشند با خطر تحریم روبرو خواهند شد.

منبع:رادیوفردا