نگرانی سازمان ملل از وضع زندانیان در ایران همزمان با شیوع کرونا

یک مقام حقوق بشر سازمان ملل امروز جمعه، پس از گزارش ناآرامی‌ها در پی ترس از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های برخی از کشورها همچون ایران نسبت به وضعیت زندانیان ابراز نگرانی کرد.

رویترز گزارش داد، ایران که یکی از متاثرترین کشورهای جهان از کرونا است. رسانه‌های ایران از ناآرامی در چندین زندان از جمله زندان اهواز و فرار گسترده از یک زندان در غرب این کشور، با وجود آزادی موقت حدود ۱۰۰ هزار زندانی برای کاهش ازدحام زندان‌ها خبر دادند. روپرت کلویل سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل، امروز جمعه، با انتشار بیانیه‌ای نگرانی این سازمان را نسبت به وضع زندانیان در ایران بیان کرد و گفت: «همان‌طور که در ایران و برخی دیگر از کشورها مشاهده می‌کنید، ما شاهد شورش و زندانیان وحشت زده و مضطرب به دلیل قطع ارتباط و تماس با اعضای خانواده و موارد دیگر هستیم؛ بنابراین خیلی مسائل مربوط به این موضوع وجود دارد». به گفته او، «خبر جان‌باختن یک کودک-مجرم بر اثر ضرب و جرح مأموران ایران وحشت‌آور است، بر اساس اطلاعاتی که دریافت کردیم، دانیال زین‌العابدینی پس از شورش در زندان مهاباد در تاریخ ۱۰ فروردین به سلول انفرادی منتقل شد. زندانیان به خاطر شرایط زندان و قصور مقامات در خصوص آزادی موقتی آن‌ها به خاطر بحران ویروس کرونا دست به اعتراض زده بودند».


وزارت بهداشت ایران اعلام کرد تاکنون ۳ هزار و ۲۹۴ نفر در این کشور بر اثر ویروس کرونا جان باخته و تعداد افراد مبتلا به این بیماری نیز به ۵۳ هزار و ۱۸۳ نفر رسیده‌است. همچنین در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در ایران جان خود را از دست دادند. کلویل گفت: «ایران تعداد آزاد شدگان را به صورت موقت افزایش داد، آنها در حدود ۱۰۰ هزار نفر، در حدود ۴۰ درصد از کل زندانیان این کشور را به مرخصی فرستاد». این مقام سازمان ملل، از مقامات ایرانی خواسته شده که تمام اقدامات مقتضی برای حفاظت از جان این زندانیان به عمل آید. هیچ گزارشی فوری در رسانه‌های ایران دربارهٔ حادثه مرگ این کودک - مجرم منتشر نشده‌است، همچنین تماس رویترز با مقامات ایران به دلیل تعطیلات پایان هفته در این کشور نیز فراهم نشده‌است. در قوانین بین‌المللی یک فرد تا به سن ۱۸ سال تمام نرسد، کودک محسوب می‌شود. لفظ کودک-مجرم به کسانی اطلاق می‌شود که در هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال داشته‌اند. دانیال زین‌العابدینی در هنگام جرم قتل که به خاطر آن به اعدام محکوم شده، ۱۷ سال داشت. شورش در زندان‌های ایران در روزهای اخیر به‌طور سریالی رخ داد، و در تازه تریم موارد زندانیان بند مردان زندان سپیدار اهواز شامگاه دوشنبه ۱۱ فروردین شورش کردند و روز ۱۲ فروردین نیز شورش و اعتراض زندانیان در زندان مرکزی اهواز در شیبان گزارش شد.