پنج شبه‌نظامی وابسته به جمهوری‌اسلامی در سوریه کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه امروز یکشنبه، اعلام کرد در حمله هواپیماهای ناشناس به مناطق صحرای آلبوکمال در شرق سوریه، پنج شبه نظامیان غیرسوری وابسته به کشته شدند.

این نهاد حقوق بشری گفته‌است: «یک هواپیمای جنگی ناشناس، بعد از ظهر یکشنبه، وسایل نقلیه نظامی حامل مسلسل‌های سنگین متعلق به گروه‌های وفادار به جمهوری‌اسلامی از ملیت‌های غیر سوری را در نزدیکی مرز عراق هدف قرار داد».


در بیانیه دیده‌بان آمده‌است: حمله به صحرای آلبوکمال منجر به «کشته شدن پنج عضو این گروه‌ها و آتش گرفتن ۳ خودروی زرهی» شده‌است.


به گزارش فرانس پرس، دیده‌بان حقوق بشر سوریه مسئول اجرای این حمله را اعلام نکرد، اما مدیر آن رامی عبدالرحمن گفت که احتمالاً اسرائیل مسئول این حمله است.


اسرائیل در سال‌های اخیر، بمباران‌های خود را در سوریه شدت بخشیده‌است و عمدتاً مواضع ارتش سوریه، ایران و «حزب‌الله» لبنان را هدف قرار داده‌است.


اسرائیل بارها گفته‌است به «تلاش جمهوری اسلامی برای تحکیم حضور نظامی خود در سوریه و ارسال سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله»، پاسخ خواهد داد.


اسرائیل به ندرت مسئولیت عملیات در سوریه را برعهده می‌گیرد، اما معتقد است که حضور جمهوری‌اسلامی در حمایت از رژیم بشار اسد، تهدیدی برای آن به‌شمار می‌رود و متعهد شده که عملیات خود را در سوریه را تا خروج جمهوری‌اسلامی از آن ادامه دهد.


نیروهای ایرانی و عراقی که از رژیم سوریه حمایت می‌کنند، در منطقه گسترده‌ای در حومه شرقی دیرالزور، به ویژه بین شهرهای مرزی آلبوکمال و المیادین مستقر هستند.


طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در ۱۷ مه، حملات هوایی به سایت‌های متعلق به نیروهای ایرانی و گروه‌های مسلح وفادار به آنها در شرق سوریه، منجر به کشته شدن هفت پیکارجو شده‌است.


به گفته این مرکز، چند روز قبل از حمله پایگاه اصابت شده تقویت نظامی شده بود. اسرائیل در مورد این حمله اظهارنظری نکرده‌است.

الشرق‌الاوسط