مایکل وایت از زندان در ایران آزاد شد

مایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا که در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی بود، آزاد شده و به ایالات متحده آمریکا منتقل شده است.


یک مقام رسمی روز پنجشنبه ۱۵ خرداد گفت که برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه در امور ایران، به همراه یک پزشک به زوریخ سفر کرد و به همراه مایکل وایت به آمریکا بازگشت.


مایکل وایت تابستان ۹۷ در ایران زندانی شد. او که برای دیدار با دوست دخترش به مشهد سفر کرده بود، پس از بازداشت، بابت توهین به رهبر جمهوری اسلامی به ۲ سال و بابت انتشار عکسی خصوصی در اینستاگرام به ۱۰ سال زندان محکوم شد.


پس از آن که مایکل وایت به خاطر شیوع کرونا به شکل موقت آزاد شد، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده به تلاش برای آزادی کامل او و دیگر آمریکایی‌هایی که به غلط و ناعادلانه در ایران زندانی شده‌اند، ادامه میدهد.


اگرچه پیش بینی می‌شد که مایکل وایت در این روزها که یک شهروند ایرانی از آمریکا آزاد شده، به آمریکا بازگردانده شود، اما مقام‌های جمهوری اسلامی و آمریکا، موضوع تبادل میان زندانیان را رد کرده‌اند.


سیروس عسگری، شهروند ایرانی که در آمریکا زندانی بود، صبح چهارشنبه وارد ایران شد. آقای عسگری، استاد دانشگاه صنعتی شریف، به سرقت اطلاعات محرمانه تجاری متهم بود، اما پس از سه سال، دادگاهی در پاییز سال گذشته او را بی گناه تشخیص داد.


در جریان دادگاه، ایالات متحده ویزای آقای عسگری را باطل کرد و با خاتمه دادگاه او به اتهام حضور غیرقانونی در خاک آمریکا در زندان باقی ماند. او در ماه‌های اخیر به ویروس کرونا مبتلا شده بود.

صدای آمریکا