محکومیت عیسی آل‌کثیر تایید شد

کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا ضمن رد درخواست باشگاه پرسپولیس، رای محرومیت شش ماهه با جریمه ۱۰ هزار دلاری عیسی آل کثیر را تایید کرد.

جلسه این کمیته به صورت آنلاین، با حضور آل کثیر و وکلای پرسپولیس برگزار شد. در نهایت، کنفدراسیون بر رای اولیه خود صحه گذاشت و شادی پس از گل مهاجم پرسپولیس را مصداق رفتار نژادپرستانه دانست.


ماه گذشته او پس از گلزنی مقابل پاختاکور ازبکستان در جریان لیگ قهرمانان آسیا، شادمانی خود را با تنگ کردن چشم‌هایش بروز ‌داد.


پرسپولیس که مهیای حضور در فینال غرب آسیا می‌شد، فقط سه ساعت قبل از بازی با النصر عربستان، ستاره‌ چهار گله خود را از دست داد.


پس از بازی با پاختاکور، جمع پرتعدادی از هواداران سایر تیم‌های باشگاهی در ایران، متنی را به زبان انگلیسی در صفحات اجتماعی AFC منتشر کرده و خواستار محرومیت آل کثیر شدند.


کنفدراسیون نیز به دلیل آنچه شادی پس از گل با رفتار نژادپرستانه عنوان شد، اجازه بازی در فینال را به او نداد.


محرومیت شش ماهه شامل همه رویدادها از جمله بازی‌های دوستانه است. آل کثیر علاوه بر فینال لیگ قهرمانان آسیا، نخستین بازی‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ آسیا را هم از دست می‌دهد.


مهاجم خوزستانی پرسپولیس در دیدارهای فصل جدید لیگ برتر هم تا نوروز ۱۴۰۰ غایب خواهد بود.


او جزو فهرست دراگان اسکوچیچ برای بازی‌ دوستانه تیم ملی ایران مقابل ازبکستان قرار داشت اما محرومیتش باعث شد جای خود را به ساسان انصاری بدهد.


بداقبالی آل کثیر حتی فراتر از موارد یاد شده است. پرسپولیس برای جذب بازیکن جدید، ناگزیر است او را از فهرست خود کنار بگذارد تا طبق مقررات، اجازه جذب بازیکن لیگ برتری را داشته باشد.


پرسپولیس در دفاعیاتش برای بخشش آل کثیر، با ارائه اسناد تصویری، نوشته بود: «شیوه شادی آل کثیر به یاد برادرزاده خردسالش است که وقتی می خندد چشم‌هایش بادامی می‌شود. او این شادی را در لیگ داخلی و با پیراهن صنعت نفت آبادان نیز انجام می‌داده».


در متن دفاعیه تاکید شده بود که گروهی از ساکنین شمال و جنوب شرق ایران نیز چشم‌های بادامی دارند اما این حرکت را توهین آمیز قلمداد نکرده‌اند.


هوشنگ نصیرزاده کارشناس حقوقی فوتبال ایران می‌گوید: «در رای آل کثیر آمده است که هیچ فرهنگی در آسیا نمی‌تواند قبول کند این حرکت، تداعی کننده یک کودک است. نمی‌توانیم پیامی که برای یک بچه ارسال شده را مدنظر قرار داده و پیامی که برای شرق آسیا ارسال شده را نادیده بگیریم».


در عین حال، کنفدراسیون فوتبال آسیا تاکید کرده است که مهاجم پرسپولیس به کمترین میزان محرومیت محکوم شده است.

رادیوفردا