مرگ سه عضو سپاه پاسداران در قم، تهران و ساری

دو سردار بازنشسته و یک سرهنگ سپاه پاسداران در شهر‌های ساری، تهران و قم در سه روز گذشته جان خود را از دست دادند.

رمضان پورقاسم، فرمانده سابق حفاظت اطلاعات نیروی زمینی سپاه یکی از این افراد است که گزارش شده شامگاه سه‌شنبه (۱۳ اسفند) در بیمارستانی در ساری جان باخته است.


پورقاسم معاون وزیر ارتباطات در دولت نهم و دهم و مدیرکل حراست شهرداری تهران و مسئول ستاد نماز جمعه شهرستان ساری را در پرونده کاری خود دارد.


رسانه‌ها به علت مرگ این فرمانده سابق سپاه پاسداران اشاره‌ای نکرده‌ند، اما نوشته‌اند که او «به خاطر جراحات شیمیایی در بیمارستان بستری شده بود.»


محمد حاج ابوالقاسمی، سردار بازنشسته دیگر سپاه پاسداران است که رسانه‌ها روز چهارشنبه (۱۴ اسفند) خبر داده‌اند که در بیمارستان «بقیةالله» تهران جان باخته است.


از حاج ابوالقاسمی به عنوان مسئول سازمان بسیج مداحان سپاه استان تهران و فرمانده گردان فجر تخریب عملیات «والفجر مقدماتی و والفجر یک» نام برده شده است.


گزارش شده که او برای مدتی نیز مسئول ستاد اطلاعات عملیات تیپ ۱۱۰ «خاتم» بوده است.


از علت اصلی مرگ این فرمانده سابق سپاه پاسداران نیز گزارش دقیقی منتشر نشده و در اخبار آمده که وی از «جانبازان شیمیایی» بوده است.


سرهنگ رضا خازنی‌راد از کارکنان معاونت آموزش «جامعه‌الزهرا» در قم یکی دیگر از درجه‌داران سپاه پاسداران است که در قم جان باخته است.


علت مرگ خازنی‌راد هم اعلام نشده و تنها در پیام تسلیت مدیر حوزه علمیه زنان در قم آمده که او از «جانبازان» جنگ بوده است.


براساس اعلام محمدرضا صدیقی مقدم، مدیرکل مصدومان شیمیایی بنیاد «شهید» ایران در حال حاضر «۶۳ هزار جانباز شیمیایی» دارد.


مصدومان شیمیایی در ایران از مشکلات تنفسی و ریوی در رنج هستند و گروهی از آنها نیز طی سال‌های اخیر بر اثر عوارض ناشی از استنشاق گاز‌های سمی در جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داده‌اند.


«کرونا» هم از حدود دو هفته پیش در ایران مشاهده شده، به بیماری «ریوی» و «تنفسی» مشهور است و برخی که به این ویروس مبتلا شده‌اند هم بر اثر «مشکلات حاد تنفسی» جان خود را از دست داده‌اند.


ویروس «کرونا» مانند دیگر بیماری‌های تنفسی از ریه آغاز شده و در همان جا پایان می‌یابد؛ عضوی حیاتی در بدن که بیش از ۶۳ هزار نفر در ایران فقط به خاطر استنشاق گاز‌های شیمیایی در جنگ از این بابت در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند.


در گواهی فوت این افراد هم در مواردی هیچ اشاره‌ای به بیماری «کرونا» نشده و تنها آمده که آنها به خاطر «مشکلات حاد تنفسی» جان باخته‌اند.


سه درجه‌دار سپاه پاسداران هم که در روز‌های اخیر جان باخته‌اند نیز آن‌طور که رسانه‌ها نوشته‌اند از «جانبازان شیمیایی» بوده‌‌اند و ابتلا به ویروس «کرونا» هم می‌تواند علت اصلی مرگ آنها باشد.


علاوه بر این افراد، در قم و برخی دیگر از شهر‌های ایران تعدادی از روحانیون و والدین مقام‌های قضایی و نظامی جان باخته‌اند که از علت اصلی مرگ آنها اطلاعات دقیقی در دست نیست.


قربانیان دیگر کرونا در حوزه علمیه

حجت‌الاسلام لطفی، مسئول آموزش مدرسه علمیه «الهادی» قم از جمله روحانیونی است که گزارش شده روز یک‌شنبه (۱۱ اسفند) جان باخته است.


خبرگزاری حوزه این خبر را اعلام کرده، اما علت مرگ این روحانی را اعلام نکرده است.


محمدجمال خليليان، عضو «جبهه پایداری» و یکی از اساتید موسسه «امام خمینی» از دیگر روحانیون جان باخته در قم است.


دو روز پیش خبرگزاری حوزه علت مرگ این روحانی را ابتلا به ویروس «کرونا» اعلام کرده بود.


علیرضا اعرافی، مدیرحوزه‌های علمیه هم چند روز پیش چندین پیام تسلیت خطاب به خانواده‌های برخی متوفیان در قم صادر کرده است.


در این پیام‌ها اشاره‌ای به علت مرگ متوفیان نشده است.


سید محمود حسینی خراسانی، حاج شیخ محمدرضا اعتمادی و مادر شیخ محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور از جمله افرادی هستند که اعرافی به مناسبت درگذشت آنها پیام تسلیت صادر کرده است.


محمود مدنی، مدیر جامعه «الزهرا» در قم نیز طی روز‌‌های اخیر دست‌کم برای سه کارمند این حوزه پیام تسلیت صادر کرده که والدین خود را از دست داده‌اند.


در این پیام‌ها هیچ اشاره‌ای به عات مرکز این افراد نشده است. این افراد همگی در قم جان باخته‌اند؛ شهری که کانون شیوع ویروس «کرونا بود و قرنطینه نشد تا سایر استان‌‌های ایران را آلوده کند.

منبع: ایران‌اینترنشینال