افزایش آمار کرونا در چند شهرستان‌ استان‌های خوزستان، مرکزی و هرمزگان

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت ایران، روز جمعه،‌ ۱۹ اردیبهشت، گفت که در برخی استان‌ها مثل خوزستان ابتلا به کرونا «به شکل قابل توجه» روند صعودی دارد.

او که روز جمعه با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، تاکید کرد که «آن انتظاری که از افزایش روند نزولی داشتیم به دست نیامده است». در دو روز گذشته مسئولان محلی در استان خوزستان از افزایش نگران‌کننده آمار ابتلا به کرونا در این استان و «آلودگی شدید» خبر داده بودند.


فرهنگ کره‌بندی، رئیس بیمارستان رازی اهواز، روز ۱۸ اردیبهشت گفت: «از هر دو مراجعه‌کننده به بیمارستان رازی باید یک نفر بستری شود.» ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت ایران، به اسامی سایر استان‌هایی که کرونا روند صعودی دارد اشاره نکرد ولی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها نشان می‌دهد در برخی شهرهای استان‌های هرمزگان و مرکزی نیز کرونا روند صعودی دارد. در استان هرمزگان، حمید جهانگیری، فرماندار شهرستان حاجی‌آباد، اعلام کرده است که به دلیل افزایش ترددها و رعایت نشدن موارد بهداشتی «آمار مبتلایان به سرعت افزایش یافت». این مقام مسئول به تعداد افراد مبتلا شده اشاره نکرد. مقام‌های محلی و وزارت بهداشت آمار تفکیکی شهرستان‌ها و استان‌های مختلف را اعلام نمی‌کنند. در همین حال، در استان مرکزی، شهرستان خنداب که قبلا از سوی ستاد ملی کرونا به عنوان شهر دارای وضعیت سفید اعلام شده بود، ۱۵ مورد بیمار جدید شناسایی شده است. محمد جمالیان، رئيس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اعلام این خبر گفت: «سفید اعلام شدن شهرستان خنداب، طبق معیار وزارت بهداشت و کمیته ملی مبارزه با کرونا، و آن هم با توجه به میزان بستری‌ها در بیمارستان‌های شهرستان بوده است.» در همین حال، با اعلام وضعیت سفید در برخی شهرها، مراسم‌های مذهبی بار دیگر برگزار خواهند شد. پیش از این علی نوری، معاون شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفته بود که نماز جمعه روز ۱۹ اردیبهشت در ۱۵۷ شهر برگزار می‌شود. مسئولان برگزاری نماز جمعه از شرکت‌کنندگان در این مراسم خواسته‌اند که برای جلوگیری از شیوع کرونا فاصله‌ را رعایت کنند، ماسک بزنند و در خانه وضو بگیرند.

منبع: رادیوفردا