پنتاگون گزینه‌های مهار ایران پس از خروج نیروها از منطقه را بررسی می‌کند

رهبران پنتاگون نگران این هستند که ایران از خروج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه به ویژه از عراق با دستورات دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در هفته‌های آینده، برای شروع حملات سوءاستفاده کند. برای جلوگیری از این فرضیه، فرماندهان نظامی در جستجوی گزینه‌هایی برای مهار حملات احتمالی ایران و بازوهای آن و همچنین پاسخ به آنچه در مورد رهاکردن منطقه از سوی آمریکا گفته می‌شود، هستند.

یک مقام عالی‌رتبه ارتش آمریکا که از امور منطقه آگاه است، گفت که با توجه به اوضاع امنیتی کنونی، سران ارتش تصمیمی گرفتند که ناو هواپیمابر نیمیتز را برای «مدتی» در خلیج نگه دارند. این مقام مسئول افزود که در صورت لزوم، ممکن است یک جوخه جنگنده اضافی به منطقه اعزام شود.


ناو هواپیمابر قبلاً منطقه را ترک کرده بود تا به آمریکا برگردد، اما هفته گذشته برای تأمین امنیت بیشتر با توجه به ادامه روند خروج نیروهای آمریکایی از عراق و افغانستان، دستور بازگشت کشتی صادر شد.


تهدید بالقوه ایران طی چند هفته گذشته و پس از ترور محسن فخری زاده، به یک نگرانی فزاینده تبدیل شده‌است.


مقامات آمریکایی همچنین نگران حمله تلافی جویانه ای هستند که همزمان با اولین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده «نیروی قدس» جمهوری‌اسلامی، در حمله آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد در آغاز سال جاری میلادی رخ دهد.


آسوشیتدپرس به نقل از این مقام نظامی اظهار کرد: ایالات متحده آگاه است که ایران قصد دارد حملاتی را انجام دهد و همچنین از تهدیدات آنها اطلاع دارد.


وی اظهار کرد: یکی از بیشترین موارد نگران کننده این احتمال است که گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران در عراق بدون اذن، تأیید یا هدایت تهران دست به اقدام بزنند.


این مقام اضافه کرد که حضور «نیمیتز» می‌تواند ایران یا گروه‌های مسلح را وادار کند تا قبل از شروع هر حمله احتمالی، به دقت فکر کنند.

منبع:الشرق‌الاوسط