انتشار نامه خصوصی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به رییس قوه‌قضاییه

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نامه‌ای به رییس قوه‌قضاییه، اعلام کرده به دلیل «‌اشتباه در محاسبه»، آمار رسمی اعلام شده از مبتلایان به ویروس کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، «‌بسیار کمتر از موارد واقعی است».


سید محمدحسین بحرینی طوسی در نامه خود تاکید کرده آمار رسمی مبتلایان به کرونا، صرفا شامل کسانی است که «تست پی‌ سی‌ آر» برای آنها انجام شده و مواردی که «‌بر اساس تشخیص بالینی و یا سی‌تی‌ اسکن» مبتلا به کرونا تشخیص داده شده‌اند را شامل نشده است.


رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نامه خود گفته به دلیل این «‌اشتباه در محاسبه آمار»، درصد مرگ مبتلایان به کرونا در مقایسه با تعداد مبتلایان، بالا به نظر می‌رسد.

او خبر داده که تنها در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، بیش از ۵ هزار نفر از مبتلایان به کرونا با «‌تشخیص بالینی پزشکان» بستری شدند ولی آمار رسمی در این زمینه صرفا متکی به تست پی سی‌ آر بوده که تنها هزار مورد از مجموع ۳۷۰۰ تست انجام شده بوده است. بحرینی طوسی در این نامه که روز ۱۹ فروردین ارسال شده، همچنین گفته آزمایش ۴۰۰ نفر که «‌چه بسا هفتاد درصد» آنها مبتلا به کرونا باشند برای «‌مدت طولانی و بدون دریافت پاسخ در آزمایشگاه (‌تهران) مانده است.» او اضافه کرده که در آمار رسمی مبتلایان کرونا در مشهد، افراد دارای «کرونای خفیف» نیز لحاظ نشده‌اند و از آنها تست هم گرفته نشده، در حالی که «‌به صورت واقعی جزء مبتلایان» هستند. رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر همین اساس خواهان این شده که موارد مرگ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد یا «‌به نسبت جمعیت به صورت مطلق» برآورد شود که به گفته او نشان از پایین‌ترین بودن میزان نسبت به میانگین کشور است یا این که همه موارد تشخیص داده شده شامل «‌علائم بالینی، سی‌تی‌ اسکن مثبت و یا درمان در بیمارستان» را در برگیرد. رضا شیران خراسانی، نماینده مشهد در مجلس روز هشتم فروردین گفته بود مبتلایان به ویروس کرونا در ایران، بیماران «حاد تنفسی» معرفی می‌شوند. او همچنین گفته بود«در خراسان ۴۰۰ نفر بر اثر بیماری حاد تنفسی و ۵۰ نفر بر اثر کرونا جان» باخته‌اند.