سپاه ۴نفر را در شمال عراق ربوده است

روز جمعه ٧ مى نيروهاي سپاه در كركوك كه از مناطق شمالي عراق است ۴نفر را ربودند. دو نفر از ربوده شدگان دوتابعیتی ايرانی-انگليسی و ايرانی-فرانسوی هستند و دو نفر ديگر ایرانی-عراقی هستند. محسن نصرالله فرزند مدير روابط عمومی دفتر آيت الله شيرازی و یکی از همراهانش سیدمحمد خاتمى از نزدیکان به بیت آیت الله شیرازی مرجع شیعه هستند.


در پی نامگذاری آخرين جمعه از ماه رمضان به روز "جهاني ياری امامين عسكريين" توسط آیت الله شیرازی از مراجع مخالف ولایت فقیه، فشار بر نزدیکان او افزایش یافته است. این روز توسط روح الله خمینی "روز جهانی قدس" نامگذاری شده است و طرفداران جمهوری اسلامی تلاش میکنند تا با فشار بر مقلدان و نزدیکان آیت الله شیرازی از برگزای مراسم سنتی یاری امامین عسکریین جلوگیری کنند.


برگزاری مراسمی متفاوت از روز قدس و پایبندی بر مراسم سنتی سبب شده است تا نزدیکان آیت الله شیرازی تهدیداتی مبنی بر بازداشت و ربوده شدن از سوی سپاه در ایران و عراق دریافت کنند. پیش از ربایش این چهار نفر، نیروهای وابسته به سپاه در کربلا یکی از فعالان سیاسی عراقی را درب منزلش ترور کردند که این جنایت به بروز نارضایتی و اعتراضات گسترده در عراق و کربلا شده است.


ربایش افراد از عراق پیش از این نیز سابقه داشته است و در مشهور ترین آنها سپاه، روح الله زم روزنامه نگار مخالف را از عراق ربود و در ایران به قتل رساند.